GündemManşet - Yan

Konya’dan tam kapanma manzaraları!

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’nun çağrısıyla Konya’da miting düzenlendi, polis ekipleri sosyal mesafe uyarısında bulunmakla yetindi.

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarını protesto etmek için Filistin Destek Mitingi düzenledi.

Platform hazırladığı görselde tam kapanmaya rağmen tüm Konyalıları ikindi namazının ardından mitinge katılmaya davet etti. Konya Valiliği, sosyal medya hesaplarından hızla yayılan miting çağrısı üzerine yazılı açıklama yaptı.

“Vatandaşlarımızın tepkisi haklı ve çok saygıdeğerdir”

İzin verilmediği öne sürülen Valilik açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Kudüs’te yaşanan zulüm hepimizi derinden yaralamaktadır. Bu konuda vatandaşlarımızın tepkisi de yerinde, haklı ve çok saygıdeğerdir. Konya’da Filistin Destek Mitingi için valilik izni bilgileri doğru değildir. Kitlesel toplantılarının yapılması vatandaşımızın sağlığı açısından ciddi risk oluşturup kısıtlamaya tabidir. Hemşerilerimizin bulaş riskini artıracak toplanmalardan uzak durması, bu konuda hassas davranması salgın önlemleri konusunda son derece önemlidir.”

Polis, ‘sosyal mesafe’ için uyardı

Yapılan çağrı sonrası yüzlerce kişi Mevlana Meydanı’nda bir araya geldi. Türkiye ve Filistin bayrakları taşıyan kalabalık, İsrail aleyhine slogan atarken sosyal mesafe kuralIarını ise hiçe saydı. Polis ekipleri de sosyal mesafe konusunda uyarılarda bulunurken, Konya vali yardımcısının da sık sık mitingin sonlandırılması için el işareti yapması dikkat çekti.

Mitingde konuşan Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Muhsin Görgülügil, konuşmasının başında mitingin salgın şartlarına uygun yapıldığını öne sürdü.

https://yaziyor.org/2021/05/10/tam-kapanma-devam-ederken-istanbulda-eylemler-suruyor/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir