DünyaManşet - Yan

Kolombiya’da ulusal grev çağrısı yapıldı

Kolombiya’daki hükümet karşıtı eylemlerde ölü sayısının 47 olduğu belirtilirken, Başkan Ivan Duque ile Ulusal Grev Komitesi arasında anlaşma sağlanamadı. Komite, bugün için ‘ulusal grev’ çağrısında bulundu.

Kolombiya’da vergi reformuna karşı 28 Nisan’da başlayan ve daha sonra hükümet karşıtı eylemlere dönüşen protestolar sürüyor. Devam eden eylemlerde pek çok kişi polis şiddeti ve işlenen cinayetleri de protesto ediyor.

Kolombiya’nın en büyük 3’üncü kenti olan Cali eylemlerin merkezi haline gelirken, Cali’deki eylemlerde polis, kitlenin üzerine ateş açtı ve onlarca kişi hayatını kaybetti.

Ülke genelinde eylemler sırasında öldürülenlerin sayısı ise hala belirsizliğini koruyor.

Yerel kaynaklar 47 kişinin öldürüldüğünü açıkladı

İnsan Hakları Gözlemevi’nin verilerine göre eylemler sırasında ölen kişi sayısı 38’ken, yerel insan hakları örgütleri İndepaz ve Temblores en az 47 kişinin öldürüldüğünü duyurdu.

Ulusal greve katılma çağrısı

Eylemleri sona erdireceğini belirten Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, ulusal diyalog kapsamında pazartesi günü Ulusal Grev Komitesi ile görüştü. Görüşmelerde fikir birliği sağlanamadı.

Diğer yandan eylemciler yarın için bir ulusal grev kararı aldı. Ulusal Grev Komitesi, tüm sektörleri ulusal greve katılma çağrısı yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir