Tüm Haberler

Kolombiya’da hükümet karşıtı protestolarda ölü sayısı 26’ya yükseldi

Kolombiya’da, halktan daha fazla vergi toplanmasını öngören reform paketi hazırlığı sonrası başlayan hükümet karşıtı protestolarda ölü sayısı 26’ya yükseldi.

Kolombiya hükümeti tarafından açıklanan ‘vergi reformu paketi’ sonrası başlayan protestolar 9 gündür devam ederken, ölenlerin sayısı 26’ya yükseldi.

Şu ana kadar alınan 145 kayıp vakasından 55’inin bulunduğu, 90 kişi için ise araştırmanın devam ettiği bildirildi.

Hükümetten açıklama

Kolombiya Çalışma Bakanı Angel Custodio Cabrera, hükümetin Ulusal Grev Komitesi temsilcileri ile öngörülen tarihten önce diyalog kurmaya hazır olduğunu söyledi.

Cabrera, Devlet Başkanı Ivan Duque ile Ulusal Grev Komitesi temsilcileri arasında 10 Mayıs olarak belirlenen görüşmenin bir an önce yapılabileceğini, hükümet kanadının bunun için hazır olduğunu söyledi. Protestolardaki çatışmalara değinen Cabrera, “Ulusal Grev Komitesi’nin temsilcileriyle görüşmeye hazırız. Ancak vurgulanması gereken çok önemli bir şey var; gösterilerdeki tüm şiddet eylemlerinin durdurulması çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

900’den fazla yaralı

Ülkeyi etkisi altına alan protestolarda 900’den fazla kişi yaralanırken, 500’den fazla kişinin de gözaltına alındığı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir