Gündem

Kılıçdaroğlu’ndan HDP açıklaması: Bizim partimiz de kapatıldı

HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde açılan davaya ilişkin konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Bizim de partimiz kapatıldı” diyerek değerlendirmelerde bulundu.

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi sonrasında HDP’nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuru yapıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da partisinin Tekirdağ İl Başkanlığı açılışında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Bizim de partimiz kapatıldı”

“İktidarda kalmak için her türlü numarayı çevirip, ‘acaba nasıl iktidarda kalırım’ın yollarını arayanlar bu ülkenin demokrasisine katkı sağlayamazlar” diyen Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Siyasi, ekonomik, toplumsal görüşleri her siyasi parti kendisine göre yorumlar ve kamuoyuyla paylaşır. Halkın desteğini alan siyasi partiler yaşar, alamayanlar tarihin çöp sepetine atılırlar. Dolayısıyla biz siyasi partilerin kapatılması ve sonlandırılması gibi bir süreci kapatmak zorundayız. Bizim partimiz de kapatıldı. Bizim eskiden cumhuriyetin kurulduğu yıllarda tüm illerde binalarımız vardı. Hepsine el konuldu. Ama biz demokrasi mücadelesinden vazgeçmedik. Demokrasiyi savunmak insan haklarını savunmak demektir. Demokrasiyi savunmak özgürlüğü savunmak demektir. Demokrasiyi savunmak insana saygı duymak demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir