GündemManşetPolitikaSon 24 Saat

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Ermeni Soykırımı’ açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1915 Ermeni Soykırımı ile ilgili gelen soruya “”Geçmişte acılar yaşandı mı? Evet yaşandı, bunu inkar eden yok. Peki bunu incelemesi gereken kim? Tarihçiler. Türkiye bu konuda hazır mı? Evet hazır” diye yanıtladı.

Tele-1 TV’nin canlı yayına katılan Kılıçdaroğlu gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ermeni Soykırımı ile ilgili bugün yapması beklenen açıklamaya ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu, “Geçmişte acılar yaşandı mı? Evet yaşandı, bunu inkar eden yok. Peki bunu incelemesi gereken kim? Tarihçiler. Türkiye bu konuda hazır mı? Evet hazır. Hatta Ermenistan’a çağrı yapıldı ‘Siz de açın arşivlerinizi, bağımsız tarihçiler gelsinler baksınlar olayı incelesinler.’ Bunu her seferinde belli çevreler Türkiye’yi sıkıştırmak için kullanıyorlar” dedi. 

‘Ermenistan’la da dost olmak zorundayız’

Yaşananları, Türkiye’nin izlediği “yanlış dış politikanın maliyeti” olarak yorumlayan Kılıçdaroğlu, “Biz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bütün komşularımızla Azerbaycan’la nasıl dostsak, Irak’la Suriye ile Ermenistan’la da dost olmak zorundayız. Azerbaycan’la Ermenistan arasındaki sorunlar büyük ölçüde çözüldü. Karabağ’da işgal altındaki topraklar alındı. Dolayısıyla Türkiye’nin Ermenistan’la ilişkilerini geliştirmesi gerekiyor bu süreç içerisinde.

‘Tarihçilerin görevi, siyasetçilerin görevi olmamalı’

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bütün dostlarımız, Amerika dahil destek vermesi lazım, ilişkilerin geliştirilmesi lazım. Bu çerçevede olaya bakmak lazım. Ayrıca tarihçilerin görevi, siyasetçilerin görevi olmamalı.”

Türkiye’nin izlediği dış politikayı eleştiren Kılıçdaroğlu, “Kim Dışişleri Bakanı? İbrahim Kalın mı? Sayın Çavuşoğlu mu? Milli Savunma Bakanı mı veya iletişim Başkanı mı? O kadar karmaşık bir yapı var ki her kafadan bir ses çıkıyor, ana eksen, ana hedef yok, ana strateji yok, günlük olaylar karşısında tepki veren bir dış politika. Dış politika bir ulusal politika olmak zorundadır, iktidarıyla muhalefetiyle. Çünkü dış politika, Türkiye’nin çıkarları üzerine inşa edilir” dedi.

128 milyar dolarlık rezerv açıklaması

Merkez Bankası (MB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun 128 milyar dolarlık rezervle ilgili dünkü açıklamalarını da değerlendire Kılıçdaroğlu, eskiden MB’nin ihale açtığını ve bunun sonucunda yapılan satışın internet sitesine konulduğunu kaydederek “Ama burada kime kaça satıldığı belli değil bilmiyoruz, arka kapıdan satılıyor. Protokol yapıyorlar, MB’nin yasayla verilen yetkisi bir protokolle Hazine ve Maliye Bakanlığına devrediliyor. Bu ‘Ben yasama organının çıkardığı yasaya uymuyorum’ demektir. 200 milyar Türk Lirası’nın altında bir kamu zararını kimse söylemiyor şu ana kadar” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir