GündemSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

Kılıçdaroğlu Roboskî’deydi: Olay aydınlatıldıktan sonra ancak helalleşme olabilir

CHP Lideri Kılıçdaroğlu ‘Helalleşme Buluşması’ kapsamında Roboskî ailelerini ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, ailelere ‘adalet’ sözü verdi, “Olay aydınlatıldıktan sonra ancak helalleşme olabilir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘Helalleşme Buluşması’ kapsamında Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboskî köyündeydi.

Roboski’de 8 Aralık 2011’de 34 kişi TSK’nin savaş uçakları tarafından bombalanmıştı.

Kılıçdaroğlu’na; eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Uludere Alt Komisyonu’nun 15 ay süren çalışmalarında görev yapan CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ve Urfa, Hakkari Batman ve Mardin İl Başkanları eşlik etti.

Selvi Kılıçdaroğlu Roboskili ailelerle

Kılıçdaroğlu, köy meydanında, ellerinde kaybettikleri yakınlarının fotoğrafı bulunan kadınlarla bir araya gelerek basına kapalı görüştü. Daha sonra gazetecilere açıklama yaptı.

Roboskî’de adalet beklentisinin devam ettiğini vurgulayan CHP Lideri “Adalet olmalı, olay aydınlatılmalı. Annelerin acılarının dindirilmesi lazım. Çürüyen bir devlet yapısı var. Ama hepsini  düzelteceğiz. Adalet bu ülkeye ya gelecek ya gelecek” dedi.

‘Bu olayı aydınlatacağıma dair söz vermek için buraya geldim’

Kemal Kılıçdaroğlu Roboski’de

“28 Aralık 2011 tarihinde burada çok acı bir olay yaşanmıştı. 34 evladımızı kaybettik. Bunların 18’i 18 yaşından küçüktü” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Acı hala dinmiş değil. Eğer ülkeye adalet gelecekse bu acının dinmesi, olayın aydınlatılması lazım. Bu olayı aydınlatacağıma dair söz vermek için buraya geldim. Olay aydınlatıldıktan sonra ancak helalleşme olabilir. Ölenler geri gelmeyecek ben bunun farkındayım ama bir şekliyle annelerin acılarının dindirilmesi lazım. Biz bu adaleti sağlayacağız, bu bizim görevimizdir. Eğer adaleti sağlarsanız toplumda huzuru, barışı sağlayabilirsiniz”

’28 Şubat mağdurları ile barışmak zorundayız, barışacağız’

“Bugün ağırlıklı olarak 28 Şubat mağdurları ve bu salonda sizlerle beraberim. Sizlerin karşısına bir 28 Şubat mağduru olarak oturdum, bu kardeşiniz de 28 Şubat’ta mağdur olan kişilerden birisi. Ben de fişlendim, mahkemeye gittim, dava açtım ve hakkımı aradım. 28 Şubat mağdurları ile barışmak zorundayız, barışacağız. 28 Şubatçıların açtığı yaraları kapatıp, helalleşeceğiz. İkna odalarına sokulan başı kapalı kızlarımızla helalleşeceğiz elbette. Roboskî ile helalleşeceğiz, Sivas, Kahramanmaraş mağdurları ile helalleşeceğiz. Diyarbakır hapishanesi mahkumları ile helalleşeceğiz. Mahkemelerde süründürülen askerlerimiz ve aileleri ile helalleşeceğiz. Ahmet Kaya ile helalleşeceğiz, bir solcu bir ülkücü diyerek katlettikleri gençlerimizin aileleri ile de helalleşeceğiz.”

Kılıçdaroğlu, katliamın 10’uncu yıldönümünde Roboskîli ailelerle telefonda görüşmüş ve “İnşallah bütün yaşadıkları sorunları bir şekilde çözeceğim. Evlat acısını biliyorum, evlatların geri gelmesi de mümkün değil ama onlarla helalleşmemiz lazım” demişti.

KPSS sorusu

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, 31 Temmuz’da yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) oturumlarının iptal edilmesine ilişkin görüşünü sorması üzerine, şöyle konuştu:

“Boşuna Milli Eğitim Bakanlığının kapısına gitmedim. Oraya gidip buranın da mutlaka bir şekilde adalet dağıtması gerektiğini söyledim. Sözlüde hakları yenilenler vardı. Sınavlarda hakları yenilenleri de gördük. Çürüyen bir yapı var ve bu çürüyen yapıyı düzeltmek zorundayız. KPSS’ye giren, hakkı yenen bütün evlatlarımızın da hakkını, hukukunu savunmak zorundayız. Bu ülkeye adaleti getireceğiz. Buradan bütün millete söz veriyorum ki KPSS’ye girip hakkı elinden alınan o gencecik pırıl pırıl evlatlarımızın, umutla sınavın iyi geçtiğini veya kötü geçtiğini düşünen evlatlarımızın da hakkını, hukukunu korumak zorundayız. Türkiye’de adalet içinde yaşamak zorundayız. Adalet bu ülkeye gelirse huzur gelir. Milli Eğitim Bakanlığı, saraydan tutun en aşağıya kadar çürüyen bir devlet yapısı var. Liyakat yok, ahlak yok. Her şey bir anlamda bitmiş vaziyette ama hepsini düzelteceğiz. Söz verdim, bir daha söz veriyorum, adalet bu ülkeye ya gelecek ya gelecek.”

Roboskî Katliamı

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboskî köyünde 28 Aralık 2011 gecesi saat 21.39 ile 22.24 arasında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Irak sınırından geçen köylülere 4 bomba atıldı. Grupta çocukların da olduğu 38 köylü ve en az 50 katır bulunuyordu. Bombardıman sonucu 34 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden 19’u, 18 yaşından küçüktü. Hayatını kaybedenlerin yarısından fazlası Encu ailesindendi.Reklam

Katliamın üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen sorumlular ve failler hakkında açılan bütün soruşturmalar kapatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir