GündemManşet - Yan

Kemal Kurkut paylaşımı yapan milletvekili hakkında fezleke

HDP’li Muazzez Orhan hakkında, polis kurşunuyla öldürülen Kemal Kurkut hakkında paylaşım yaptığı için fezleke düzenlendi.

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan hakkında 2017 Diyarbakır Newroz’unda polislerce katledilen Kemal Kurkut için sosyal medya hesabında yaptığı paylaşım nedeniyle fezleke hazırlandı.

“Daha nasıl delil olsun”

Orhan, hakkında Meclis’e sunulan fezlekeye konu olan ve 17 Kasım 2020 tarihinde Twitter hesabında yaptığı paylaşım şu şekilde:

“Delil yetersizliğiyle #Kemal Kurkut’u katleden polise beraat çıktı. Daha nasıl delil olsun! Tabi, vuran polis, vurulan Kürt olunca dünyanın gözü önünde işlenen cinayet suç değil!”

“Kamu güvenliği için tehlike doğurabilecek nitelikte”

Diren Yurtsever’in MA’da yer alan haberine göre, fezlekede Orhan’a yaptığı paylaşım gerekçe gösterilerek yöneltilen suçlama ise ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ suçu. Fezlekede, Orhan’ın paylaşımı hakkında şu ifadelere yer verildi:

“Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme suçunu işlediği, ülkemizin yıllardır süregelen ve halen mevcudiyetinin sürdüren ‘terör’ tehdidi altında bulunduğu da göz önüne alınarak, Kürt etnik kimliği üzerinden yapmış olduğu paylaşımın bir bütün halinde değerlendirilmesinde, Muazzez Orhan tarafından yapılan paylaşımın kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlike doğurabilecek nitelikte olduğu kanaatine varılmıştır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir