GündemManşet - Yan

Kemal Kılıçdaroğlu: Belediye gelirleri yetersiz

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, spor kulüplerinin sorunlarına ilişkin yaptığı açıklamada “Belediye gelirleri yetersiz” dedi.

CHP Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun, amatör spor kulübü temsilcileri ile video konferans toplantısında bir araya geldi. Amatör spor kulüplerinin yaşadıkları sorunları dinleyen Kılıçdaroğlu, spor tesislerinin yetersizliğine ilişkin konuşurken, “Belediyelerin gelirleri yetersiz” dedi.

Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Temel sorun şuradan kaynaklanıyor; belediyelerin gelirleri yetersiz. Bir belediye gelirleri yasası çıkması lazım. Belediyelerin sağlıklı, tutarlı gelir kaynaklarına ulaşması lazım. O zaman belediyeler mutlaka kendi beldelerinde spor tesisleri yapacaklardır. Belediye Kanunu’nun değişmesi lazım, bu konuda söz verilmesine ve bazı çalışmalar yapılmasına karşın sağlanamadı. Bir de Anayasa’mızın 58. ve 59. maddeleri gençlik ve sporla ilgili. Hangi yaş grubunda olursa olsun hepimizin spora ihtiyacı var”.

Anayasa’da geçen “Devlet, başarılı sporcuyu korur” ifadesini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Özerk bağımsız kurumlar, federasyonlar olmalı denildi görüşmede. Evet özerk olmalı. Spor neyi gerektiriyorsa ona göre hareket edilmesi lazım. Sıcak siyasetin spora müdahale etmemesi lazım” değerlendirmesinde bulundu.

https://yaziyor.org/2021/05/12/turkiye-futbol-federasyonu-hakkinda-suc-duyurusunda-bulunuldu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir