KadınManşetSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

KCDP üyeleri Urfa’da sokağa çıktı: Tüm demokratik kamuoyuna saldırıdır

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Şanlıurfa Kadın Meclisi, Novada AVM önünde gerçekleştirkleri basın açıklaması ile platformlarına açılan kapatma davasına tepki gösterdi.

Haber: Fatma Keber

Kadınlar, “Açılan davayı yalnızca kendi mücadelemize yönelik bir saldırı olarak görmüyoruz” diyerek dayanışma çağrısı yaptı.

Kadınlara yönelik şiddet ve cinayetlere karşı kurulan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Urfa’da, “Kanuna ve ahlaka aykırı faaliyet yürütmek” suçlamasıyla açılan kapatma davasını protesto etti.

Novada AVM önünde bir araya gelen kadınlar platformlarına açılan iptal davasını basın açıklaması ile protesto etti .

Öldürülen kadınların yakınları ile birlikte platformlarını kurduklarını hatırlatan kadınlar hukuksuz ve hiçbir dayanağı olmayan kapatma davası ile tüm demokratik kamuoyuna karşı saldırı gerçekleştirildiğini söyledi.

Saat 16.00’da gerçekleştirilen basın açıklamasını platform üyelerinden Ayşe Aytekin okudu. Aytekin, 12 yıl boyunca ‘kadın cinayeti ‘ kavramını işlediklerini ve şüpheli kadın cinayetlerini açığa çıkardıklarına dikkat çekti.

Urfa Kadın Cinayetleri Platformu sözcüsü Aytekin şunları söyledi : “ Bu topraklarda kadınların eşitlik mücadelesini yok sayanlar karşısında ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ diye haykıran yıldızlar kadar çok kadınla il il örgütlendik, meydanları doldurduk. Kadınlar, LGBTİQ+lar, çocuklar için eşitlikçi feminizmin bayrağını her yerde dalgalandırdık ve ayak basmadığımız bir adliye dahi bırakmadık. Bugün itibariyle; işte tüm bu mücadeleyi yürütmek için çabalayan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğimize, hukuksuz ve hiçbir dayanağı olmayan iddialarla “kanuna ve ahlaka aykırı faaliyet yürütmek” suçlaması ile fesih davası açıldığını kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

‘Suç uydurmaya çalışmaktır’

Kadınlar adına açıklama metnini okuyan Aytekin, platforma dönük suçlamaların somut olgulara dayanmayan yazılı başvurulardan oluştuğunu belirtti. Aytekin “Dosyada; dernek yöneticilerimize yönelik, davaya bile dönüşmemiş, suç oluşmamış soruşturmalar dahil bir dizi kolluk kayıtları listelenmiş. Bu hukuksuz ve hiçbir dayanağı olmayan iddialarla bizlere suç uydurmaya çalışmak mevcut hukuk düzeni açısından bile içler acısıdır.” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi : Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun önünde eylem yapmadığı adliye yoktur. Bizim açımızdan bu dava da kadınların yaşam mücadelesinden, eşitlik ve özgürlük mücadelesinden ayrı değildir.
Kadınlar susturulamaz. Kadınların mücadelesi durdurulamaz.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğimize açılan bu davayı, yalnızca kendi mücadelemize yönelik bir saldırı olarak görmüyoruz. Bu saldırının tüm demokratik kamuoyuna yönelik bir saldırı olduğunu biliyoruz. Kadınları ve LGBTİQ+ları şiddet karşısında yalnız bırakmak pahasına İstanbul Sözleşmesi’nden imza çeken siyasi iktidarın; mücadele edenleri yıldırma çabası, ülkedeki nice hukuksuzluktan bağımsız değildir. Sanmasınlar ki bu hukuksuzluklara alışırız. Normalleştirmeyeceğiz, meşrulaştırmayacağız.
Kadın cinayetlerini durdurmak bir yana, her gün artışına bilfiil izleyenlerin devri sona eriyor. Bu çırpınışları boşuna olduğu gibi, bu davaları da boşunadır. Kadın cinayetlerini durdurana kadar durmayacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Kadın cinayetlerini de şiddeti de toplumsal cinsiyet eşitsizliğini d bu hukuksuzlukları da durduracağız”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir