Kültür SanatManşetSon 24 SaatTüm Haberler

Kazım Koyuncu mezarı başında şarkılarla anıldı

Karadeniz müziğini ve Lazca şarkıları dünyaya tanıtan devrimci kimliği ile de bilinen Kazım Koyuncu ölümünün 16’ncı yılında mezarı başında anıldı.

25 Haziran 2005’te yaşamını yitiren Karadenizli müzisyen Kazım Koyuncu (33), ölümünün 16’ncı yıl dönümünde Artvin’in Hopa ilçesinde bulunan mezarı başında anıldı. Anma törenine aile üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.  

‘Kazım Laz müziğini tüm dünyaya tanıttı’

Törende konuşan Hopa Halkevleri Yöneticisi Kamil Ustabaş, bölgenin bereketli topraklarının insanlarına da yansıdığını belirterek, “Bu memleket çok fazla değerli insan çıkardı. Bunlardan birisi de Kazım Koyuncu. Kazım Koyuncu’nun onlarca yeteneğinden bahsedebiliriz. Ama bazı özellikleri bizim için çok değerli. Birincisi Kazım Koyuncu bu memlekette dillerin yasaklandığı, kültürlerin baskı altına alındığı bir dönemde Laz müziğini bütün dünyaya tanıttı. İkincisi Kazım Arhavi’de sahil dolgusu yapılırken, ‘ben oralı değilim’ diyerek evinde oturmadı. Kazım bir çevreci olarak Arhavililerin yanında oldu. Ve üçüncüsü bu memleketi tarihi boyunca halkları birbirine düşürmeye çalışanlara karşı mücadele etti” diye konuştu.

  Anma programı aile üyelerinin de konuşmalarının ardından Halkevi müzik grubunun müzik dinletisi ile son buldu.

Kazım Koyuncu kimdir?

7 Kasım 1971’de Artvin’in Hopa ilçesinde doğdu. Karadeniz müziği ile rock müziği sentezleyerek anadili olan Lazca’da şarkılar yaptı.

Küçük yaşlarda müzikle tanışan Koyuncu 1980’li yılların sonunda İstanbul’a taşındı. İlk olarak amatör rock müzik yapmaya başladı. 1990’lı yılların başında arkadaşları ile çeşitli yerlerde küçük çaplı konserler vermedi

1994 yılında Laz müziğini rock müziği ile birleştirerek kendi tarzını yarattı.

Aynı yıl Lazca’yı yaşatmak için yola çıkan bir grup Laz müzisyenle “Zuğaşi Berepe” (Denizin Çocukları) adında bir grup kurdular. 1995 yılında grup Va Mişkunan adlı ilk albümlerini yayınladı.

İlk defa duyulan bir tarzda olan albüm olumlu tepkiler aldı.

1998 yılında ikinci albümleri İgzas’ı çıkardılar. Albüm ilk albüme göre daha çok ses getirdi. Bu albümden sonra grup dağıldı. 2000’li yılların başında Kâzım Koyuncu askere gitti. Askerden geldikten sonra ilk solo albümünün çalışmalarına başladı. 2001 yılında, Viya! adlı ilk solo albümünü yayınladı.

2002 yılında Gökhan Birben ile birlikte Gülbeyaz adlı televizyon dizisinin müziklerini yapmaya başladı. Aynı zamanda dizinin bazı bölümlerinde yer aldı. Dizi müzikleri büyük ilgi gördü. Daha sonra Kâzım Koyuncu, Türkiye çapında tanınmaya başlandı. Konserleri büyük kitlelerce izlendi.

2003 yılında ikinci solo albümünün kayıtlarına başladı. 2004 yılında Hayde adlı ikinci albümünü çıkardı. İkinci albüm ilkine göre büyük bir satış rakamına ulaştı. Yılın en çok satan albümlerinden birisi oldu. 2004 yılının sonunda kanser olduğu haberini aldı. Haberi alan ailesi ve sevenleri çok üzüldü. Doktorlar kendisini çok fazla yormamasını söylese de Kâzım Koyuncu konserler vermeye devam etti. 2005 yılında son konserini Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde verdi. 25 Haziran 2005’te, testis kanserinin akciğerlerine yayılması sonucunda Şişli’de 33 yaşında yaşamını yitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir