ÇevreManşet - YanTüm HaberlerYaşam

Kayseri’deki Yay Gölü kurudu

Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde bulunan ve Yay Gölü kurudu.

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve yağışların azalması, Keyseri’nin Yeşilhisar ilçesinde bulunan ve 20 kilometrelik alana sahip Yay Gölü’nü kuruttu.

Gülbayır mevkisindeki Yay Gölü, yağışların azalması ve sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle kuraklıktan etkilendi. Barındırdığı 301 kuş türüyle Manyas Gölü’nden sonra Türkiye’nin ikinci önemli kuş cenneti olan Sultan Sazlığı’nın yakınındaki Yay Gölü, susuz kaldı. Yağış olmaması nedeniyle 20 kilometre alana sahip göl, tamamen kurudu.

Son 5 yıl içinde göl ilk kez kurudu

Gölün son durumuyla ilgili açıklama yapan Yeşilhisar Sultan Sazlığı Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Atasoy, “Şu an geçen yıllara oranla küresel ısınma ve yağmurların olmaması nedeniyle doğal bir kuraklık var. Bundan dolayı da Yay Gölü, yüzde 100 etkilendi ve kurudu. Yay Gölü çevresinde su olmaması nedeniyle flamingoların yüzde 70’i suların olduğu bölgeye göç etti. Geçen yıllara oranla su noksanlığı var. Son 5 yıl içinde göl ilk kez kurudu. Kurumasının temel nedeni de yağışların bölgede olmaması” diye konuştu.

Yaşanan kuraklığı yetkililere bildirdiklerini söyleyen Atasoy, “İstişarelerimiz oldu. Yetkililer bölgede yağışın olmaması, tarım alanının çok fazla olması nedeniyle bölgeyi etkilediğini söylediler. Son 5 yıldır bölgemizde istenilen düzeyde yağış olmadı. Bu da beraberinde kuraklığı ve göllerde kurumayı getirdi. Yay Gölü yakınındaki Sultan Sazlığı, risk altında değil ancak su seviyesi geçen yıllara oranla daha az” dedi.

Tıklayın: İklim değişikliği: Son 50 yılda 1 milyondan fazla kişi hayatını kaybetti

Tıklayın: İklim krizi: Maldivler bu yüzyılın sonunda yok olabilir

Tıklayın: İklim değişikliği nedeniyle kahve sadece zenginlerin lüksüne dönüşebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir