GündemManşet - Yan

‘Kayıp atlar’ tartışmasında İmamoğlu’na cevap: Sorumluluk İBB’nin

İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, konuya ilişkin açıklamalarında Tarım Ve Orman Bakanlığı’nım sorumluluğu olduğunu belirten Ekrem İmamoğlu’na yanıt verdi, “Sorumluluk İBB’nin” dedi.

İstanbul Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Adalar’da faytonculuğun kaldırılmasının ardından sahiplendirilen atlara ilişkin “Bakanlık çip taktı, takip etmiyor. Sahiplendirme işlemini beraber yaptık” sözleriyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

“Sorumluluk İBB’nin”

İddiaların gerçek dışı olduğu savunularak “İBB’nin atları sahiplendirme aşamasında Bakanlığımız ya da İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’müzün tek görevi; Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereği, Adalar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce gerekli sağlık kontrolleri yapılarak, ‘Yurt İçi Veteriner Sağlık Raporu’ düzenlemektir. Bunun dışında herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır” denildi.

Açıklamada, il müdürlüğünün üzerine düşen bu görevi yerine getirdiği kaydedilerek “Bundan sonraki sorumluluk tamamen hayvan sahiplerinin yani İBB ve atları sahiplenen kurum, kuruluş ve kişilerin uhdesindedir” denildi.

At sahiplendirme taahhütnamamesi

861 atın, İBB yetkililerinin belirlediği kriterlere göre kurum, kuruluş ve kişilere gönderildiği anlatılarak şunlar kaydedildi:

“Sahiplendirilmiş atların ‘denetim ve kontrolü’ Sayın İmamoğlu’nun iddia ettiği gibi İl / İlçe Tarım Orman Müdürlükleri yetkisinde değildir. Bahse konu atlar İBB tarafından alınmış ve İBB uhdesine geçmiş atlardır. Adalar’daki atların sahiplendirilmesinde İBB ve sahiplenenler arasında ‘At sahiplendirme taahhütnamesi’ imzalanarak, iki taraf arasındaki sorumluluk ve taahhütler kayıt altına alınmıştır.”

Çip açıklaması

Açıklama atlara takılan çiplerle ilgili de bilgi verildi. Adalar’da bulunan tüm atlara; 2011 yılından itibaren çip takıldığı ifade edildi. Takılan çiplerin, atların tanımlama numarasından ibaret olduğu, uzaktan veya uydudan izlenmesi gibi bir durum söz konusu olmadığı kaydedilerek “Çip okuyucular, atların boynuna yaklaştırıldığında okunmaktadır. Dolayısıyla Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlükleri’nin atların yerini bilmelerine imkân yoktur” denildi.

https://yaziyor.org/2021/05/11/imamoglunan-kayip-atlar-aciklamasi-tarim-bakani-cikip-aciklama-yapsana/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir