KadınManşet

Katledilen kadınları suçlayan ‘Özgür Kızlar’ kitabının yazarı Gülay Atasoy’a dava

Şule Çet Dayanışma Platformu, katledilen kadınları suçlayıp yaşadıklarını ‘kader’ diye niteleyen ‘Özgür Kızlar’ kitabının yazarı Gülay Atasoy’a tepki gösterdi ve dava açılacağını duyurdu.

Gülay Atasoy’un ve Nesil Yayınları tarafından basılan ‘Özgür Kızlar’ isimli kitapta katledilen kadınları suçlayıcı ifadeler yer alması tepki çekti. Şule Çet Dayanışma Platformu tarafından yapılan açıklamada yazara ve yayınevine dava açılacağı ve kitabın toplatılmasının talep edileceği belirtildi.

‘Özgür Kızlar’ isimli kitabın arka kapağında, “Dünyaya bir kez geldin. Ye, iç eğlen! Özgür ol! Mutlu ol! Kim tutar seni! Gençsin, sevmek ve sevilmek senin hakkın!..’ Bu sözlere kulak vermişti onlar. Hayatlarının amacıydı özgür olmak, aşık olmak… Münevver Karabulut’lar, Selma Saçmalı’lar, Tuğçe Anlaş’lar, ‘Ben özgürüm’ diyerek, girdikleri aşk oyununda hayatlarıyla oynadılar. Biz istedik ki genç kızlarımız, aynı kaderi paylaşmasın, aşk sofrasında zehirli bal yemesin… Anne-babaları kan ağlamasın. Gözyaşları sel olup çağlamasın. Öyleyse var mısınız Özgür Kadınlar kitabını okumaya?” şeklindeki ifadeler, erkekler tarafından öldürülen kadınların kabahatli gibi gösterilmesi ve yaşadıklarının ‘kader’ olarak nitelendirilmesi tepkiye neden oldu.

Şule Çet Dayanışma Platformu’ndan açıklama

Şule Çet Dayanışma Platformu’nun Twitter hesabından yapılan açıklamada ise “Canice katledilmiş kadınların isimleriyle ölümlerini meşrulaştırılıp kitabını yapmışlar. Gülay Atasoy’a ve nesil yayıncılığa dava açılacak. Ayrıca bu kitabın toplatılması için yasal yollara başvurulacak.” ifadeleri kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir