GündemManşet - Yan

Karakolda polisler tarafından darp edilen ve hayatını kaybeden Birol Yıldırım hakkında savcılıktan açıklama

Esenyurt Polis Merkezi’nde ‘fenalaşarak’ hayatını kaybettiği iddia edilen Birol Yıldırım’ın polisler tarafından darp edildiği ortaya çıkmıştı. Yıldırım’ın ölümüne ilişkin Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir açıklama yapıldı.

Gözaltına alındığı Esenyurt Polis Merkezi’nde hayatını kaybeden Birol Yıldırım adlı güvenlik amirinin 5 Haziran’ı 6 Haziran’a bağlayan gece ölümüne ilişkin Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir açıklama yapıldı.

Kamera görüntüleri yalanladı

Valilik, Yıldırım’ın fenalaşarak hayatını kaybettiğini iddia etmiş, “Hakkında işlem yapılmak üzere bekleme odasına alınmıştır. Odada bekletildiği sırada fenalaşan B.Y. 112 Acil Sağlık ekiplerimizin tüm müdahalesine rağmen kurtarılamayarak vefat etmiştir” demişti. Valilik açıklamasının ardından Yıldırım’ın karakolda polislerce darp edildiği görüntüler ortaya çıkmıştı.

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, özel bir güvenlik şirketinde amir olarak çalışan 42 yaşındaki Birol Yıldırım’ın Esenyurt Polis Merkezi’nde hayatını kaybettiği iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında polis merkezinde görevli polis, bekçi ve sivil yurttaşlar olmak üzere olay mahallinde bulunan kişilerin ifadelerine başvurulduğunu bildirdi. Cumhuriyet Savcılığının aynı gün polis merkezindeki güvenlik kamerası kayıtlarını temin ederek sesli ve görüntülü materyallerle olay yeri incelemesini yaptığına yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi.

“Olay mahallinde bulunan tüm kişilerin ifadelerine başvurulmuştur”

“Ölen şahısla ilgili adli muayene yapılmış olup ölüm sebebi ve zamanının tespiti için Adli Tıp Kurumuna sevk edilmiştir. Olayla ilgili olarak polis merkezinde görevli tüm polisler, bekçiler ve sivil vatandaşlar olmak üzere olay mahallinde bulunan tüm kişilerin ifadelerine başvurulmuştur. Güvenlik kamera kayıtlarıyla ilgili teknik analiz ve Adli Tıp Kurumundaki detaylı inceleme devam etmekte olup soruşturma tüm yönleriyle araştırılmak suretiyle titizlikle sürdürülmektedir.”

https://yaziyor.org/2021/06/07/karakolda-olum-polis-fenalasti-dedi-aile-suc-duyurusunda-bulundu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir