DünyaManşet - Yan

Kanada, Hamaney’i terör suçlusu ilan etti

Ontario Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde görülen davada İran’ın dini lideri Hamaney ‘terör eylemi’ nedeniyle suçlu bulundu.

İran Devrim Muhafızları tarafından Tahran Havaalanı’ndan kalktıktan kısa süre sonra iki adet füze ile düşürülen Ukrayna Havayolları’na ait PS752 sefer sayılı yolcu uçağında yakınlarını kaybeden dört kişinin, Ontario Eyalet Yüksek Mahkemesi’ne açtıkları davada karar verildi.

Hamaney terör eyleminden suçlu bulundu

Mahkeme, kararında Ukrayna yolcu uçağının düşürülmesinin ‘terör faaliyeti’ olduğuna hükmetti. Kararda, İran İslam Cumhuriyeti, İran Silahlı Kuvvetleri, İran Devrim Muhafızları Ordusu, İran’ın dini lideri Muhammed Ali Hamaney, Mohammed-Hossein Afshordi, Hossein Salami, Seyyed Abdolrahim Mousavi ve Amir Ali Hajizadeh işlenen terör eyleminden sorumlu tutuldu.

“İran’a karşı 1 milyar dolarlık tazminat davası açacağız”

Mahkemeye dava açan Mehrzad Zarei, yaptığı açıklamada, “Hamaney, ilk kez terör suçundan mahkum edildi. Bu davayı, yakınlarını kaybeden dört kişi birlikte açtık. Bu ilk adımdı, kazandık. Şimdi hukuki sürecin tamamlanmasının ardından İran’a karşı 1 milyar dolarlık tazminat davası açacağız” dedi.

176 kişi hayatını kaybetti

Ukrayna Havayolları’na ait ‘Boeing 737’ tipi yolcu uçağı, 8 Ocak 2020 sabahı Kiev’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 176 kişiden kurtulan olmamıştı. Uçakta hayatını kaybedenler arasında 63 Kanada vatandaşı bulunuyordu.

‘Yanlışlıkla’ düşürüldüğü açıklandı

İranlı yetkililer önce uçağın vurulduğu iddialarını kabul etmemiş daha sonra Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna uçağının ‘hassas askeri bir noktanın’ üzerinden geçerken ‘insani hata’ sonucu hava savunma sistemince fırlatılan iki füzeyle yanlışlıkla düşürüldüğünü açıklamıştı.

Ailelere 150 bin dolar tazminat

İran, olaydan yaklaşık bir yıl sonra, 30 Aralık 2020’de, hayatını kaybedenlerin her birinin ailesine 150 bin dolar tazminat ödeyeceğini duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir