KadınManşet - YanSon 24 Saat

Kadınlar Maltepe’ye çağırıyor

İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyen kadınlar sözleşmenin yürürlükten kalkacağı 1 Temmuz tarihi öncesi Maltepe Etkinlik Alanı’nda “Büyük Miting” düzenleyecek. Yarın düzenlenecek mitinge katılım çağrısı yapan kadın örgütleri, “Şimdi sokağa çıkma zamanı” dedi. 

AKP İktidarının tüm karşı çıkışlara rağmen 1 Temmuz’da yürürlükten kalıracağı İstanbul Sözleşmesi için Eşitlik İçin Kadın Platformu’nun (EŞİK) çağrısıyla 19 Haziran’da Maltepe Etkinlik Alanı’nda saat 13.00’da “Büyük Kadın Mitingi” düzenlenecek.

“İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz” şiarıyla Türkiye’nin birçok yerinden kadınların katılması beklenen mitinge ilişkin kadın örgütleri katılım çağrıda bulundu.  

‘Bütün toplumu ilgilendiriyor’

Mezopotamya Ajansı’na konuşan ‘EŞİK’ten Gülser Kayır, İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilmesine karşı bütün kadınların ayağa kalktığını belirterek, Türkiye’nin birçok kentinden kadınların İstanbul’a “akacağını” dile getirdi.

Kayır, İstanbul Sözleşmesi’nin sadece kadınları değil bütün bir toplumu ilgilendirdiğini ifade etti. “Esas olarak demokratik bir toplumun yaratılması, şiddetsiz bir toplumun, barış içinde bir toplumun yaratılması için bir sözleşme. Kadını, erkeği, engelliyi, LGBT bireyleri, herkesi koruyor” dedi.  

HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın ölümünün kadınlar açısından ağır olduğunu belirten Kayır, “İstanbul Sözleşmesi polisin nasıl davranacağına kadar bir uyarı veriyor. Özellikle kadın düşmanı politikalar ve söylemler, AKP hükümetinin politikaları  nedeniyle çok kadın öldürüldü ülkemizde. Bu yüzden sözleşme son derece önemli. Bütün toplum sahip çıkmalı. Aylarca bunu anlatmaya çalıştık, çok çalıştık, bu çalışmalarımızın sonucu olarak bu mitingi gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

Kadınlara dönük düşmanlıklar ortadan kalkmalı, bu devletin birincil görevi’

Kayır, mitinge dair kadınlara şu çağrıyı yaptı: “Bütün kadınları İstanbul Maltepe’de gerçekleştirilecek olan ‘Büyük Kadın Yürüyüşüne’, ‘İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz’ yürüyüşüne çağırıyoruz. Mutlaka orada olalım. Çünkü kadınlar gerçekten artık ‘yeter’ diyor. Bu politikalar, kadınlara dönük düşmanlıklar ortadan kalkmalı. Bu devletin birincil görevi.”

‘Sözleşme uygulanmadığı için kadınlar öldürülüyor’

Kadın Zamanı Derneği’nden Dilek Başalan da ülkede her gün kadınların öldürüldüğünü hatırlatarak, “Bizlerin İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararı ile beraber öncesinde de yürüttüğümüz bir mücadele vardı. Biz bu sözleşmenin uygulanması talebiyle bir direniş sergiliyorduk. Yazılmayan, görülmeyen, kaybedilen kadınlarda vardı. Bunlar, sözleşme uygulanmadığı ve mekanizmalar işlemediği için açığa çıkan katliamlardı, cinayetlerdi. Bundan dolayı bu mitingde, İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararı  ile ilgili olan tüm etkinlik ve eylemler biz kadınlar için çok önemli” diye konuştu.

‘Mücadelemizi Deniz ve katledilen tüm kadınlara armağan edeceğiz’

Yarınki mitingin Deniz Poyraz’ın katledilmesiyle ayrıca bir önem kazandığını söyleyen Başalan, mitinge Deniz Poyraz için hazırladıkları pankartla giriş yapacaklarını aktardı. Başalan, “İzmir HDP binasında Deniz Poyraz vahşice katledildi. Deniz Poyraz’ın mücadelesini göğüsleyecek kadınlar olarak yarın miting alanına coşkuyla gidecektik ama bu defa öfkeyle, mücadele inancıyla akın edeceğiz. Deniz Poyraz için hazırladığımız pankartta da ‘Bir kez kırdık kabuğumuzu artık tek mümkünümüz isyan’ diyeceğiz. Bundan sonraki tüm mücadele ve çalışmalarımızı da Deniz ve katledilen tüm kadınlara armağan edeceğiz” diye konuştu.  

‘Şimdi sokağa çıkma zamanı’

Başalan, şu çağrıda bulundu: “Şimdi sokağa çıkma zamanı. Çünkü kazanımlarımızı gasp etmeye yönelik bir saldırı ile karşı karşıyayız. Yarın Maltepe’de olalım, 1 Temmuz’da da Taksim Tünel’de olalım. Bizler sokakta olduğumuz sürece, kazanımlarımıza sahip çıktığımız sürece erkek iktidara mutlaka kaybettireceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir