GündemManşetManşet - YanSon 24 SaatTüm HaberlerVideo

Kadıköy’de 38 kişi gözaltında alındı

Kadıköy’de Boğaziçi Üniversitesi protestolarında gözaltına alınarak tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri için yapılan eyleme polisin sert müdahalesi gerçekleşti. Müdahale sonrası avukatların aktardığı son rakama göre 38 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin tutuklu ve ev hapsindeki arkadaşlarının serbest bırakılması için Kadıköy’de yapmak istediği eyleme polis müdahalesi gerçekleşti. Biber gazı kullanan polis, çok sayıda kişiyi darbederek gözaltına aldı.

Avukatların aktardığı son bilgiye göre şuanda gözaltına alınanların sayısı 38.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, sosyal medyada “#BundanSonrasıHepimizde” etiketiyle yaptıkları paylaşımlarda “1 Nisan’da boykottayız” demişlerdi. Öğrenciler, “Meşru olmayan kayyumlara, polis şiddetine, korku rejimlerine karşı omuz omuza durmak için, hukuksuz kararları kabul etmiyoruz demek için 1 Nisan’da Kadıköy’de; Anıl ve Şilan’ın özgürlüğü için 2 Nisan’da Kartal Adliyesi önünde buluşuyoruz” çağrısı yapmıştı.

Kongreler yapılırken unutulan Korona eylemde hatırlandı

Bu çağrı üzerine Kadıköy Kaymakamlığı, gece saatlerinde Kovid-19 pandemisi bahanesiyle açık alanlarda toplantı ve gösteri yürüyüşünü yasakladığını duyurmuştu.

Üniversite öğrencileri, bugün taleplerini dile getirmek ve tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılmasını istemek için Kadıköy Rıhtım’da bir araya gelerek basın açıklaması yapmak istedi. MA’nın aktardığına göre rıhtım polisler tarafından çok sayıda zırhlı araç ve barikatlarla kapatıldı. İlçenin pek çok cadde ve sokağı da polisler tarafından tutuldu.

Ara sokaklarda dağınık halde bulunan öğrenciler Sakızgülü Sokak’ta bir araya gelerek rıhtıma doğru yürüyüşe geçmek istedi. Polislerin engellemelerine karşı öğrenciler, “Üniversiteler bizimdir bizimle özgürleşecek”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atmaya başladı.

HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Ali Kenanoğlu, yürüyüşe izin verilmesi için polislerle görüşme gerçekleştirdi. Milletvekillerinin taleplerini kabul etmeyen polisler öğrencilere müdahale etti. Biber gazı kullanılan müdahalede çok sayıda öğrenci darbedilerek gözaltına alındı.

Bunun üzerine sloganlar eşliğinde ara sokaklara dağılan öğrenciler, polisler tarafından takibe alındı. Ara sokaklarda gerçekleşen müdahalelerde de çok sayıda öğrenci ters kelepçeyle gözaltına alındı.

Müdahalenin ardından Türkiye İşçi Partisi Kadıköy ilçe binasında basın toplantısı düzenlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir