DünyaSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

Japonya’da şiddetli deprem: 160’tan fazla kişi yaralandı, 3 kişi yaşamını yitirdi

Japonya’da 7,3 şiddetinde deprem meydana geldi. Yetkililer, depremin 2 milyondan fazla haneyi elektriksiz bırakan bir tsunami tehdidini tetiklediğini söyledi.

Yetkililer, Çarşamba günü geç saatlerde Japonya kıyılarında meydana gelen güçlü bir depremin tsunami tehdidini tetiklediğini ve 2 milyondan fazla haneyi elektriksiz bıraktığını söyledi.

Ön raporlarda, deprem büyüklüğü 7.3 olarak belirledi. Deprem, Fukuşima’nın hemen açıklarında meydana geldi .

Associated Press‘e göre, Japonya’nın birden fazla vilayetinde en az 160’tan fazla kişi yaralandı ve üç kişi öldü.

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, ön deprem parametrelerine dayanarak Japonya’nın Honshu kentinin doğu kıyısı için bir tsunami tehdidi yayınladı. Merkez, merkez üssünün 186 mil yakınında bulunan kıyı toplulukları için olası tehlikeli tsunami dalgaları konusunda uyardı.

ABD Ulusal Tsunami Uyarı Merkezi’ne göre Kaliforniya, Oregon, Washington, Britanya Kolumbiyası veya Alaska’da bir tsunami beklenmiyor.

Japonya’nın NHK World haber servisi başlangıçta Tokyo bölgesinin büyük elektrik kesintileri altında olduğunu ve şu anda 2 milyondan fazla hanenin elektriksiz olduğunu bildirdi. NHK, yerel saatle 3’e kadar, Tokyo bölgesinin “çoğuna” elektrik verildiğini bildirdi.

FOTOĞRAF: Doğu Japonya'yı sarsan 7,3 büyüklüğündeki güçlü bir depremin ardından 17 Mart 2022'de Tokyo'da bir elektrik kesintisi sırasında bir yerleşim bölgesinin sokağında bir kadın telefonda konuşuyor.
Japonya deprem

Kyodo Haber ajansına göre, deprem sonucunda Japonya’nın Tohoku Shinkansen yüksek hızlı trenlerinden biri 100 yolcuyla raydan çıktı. Ajans, herhangi bir yaralanma bildirilmedi.

Japonya Meteoroloji Ajansı, depremin yerel saatle 23:36 sularında meydana geldiğini ve merkez üssünün denizin yaklaşık 20,5 mil altında belirlendiğini söyledi.

2011 yılında, aynı genel alanda meydana gelen güçlü bir deprem, Fukushima Daiichi Nükleer Santrali’nde bir tsunamiye ve nükleer bir felakete neden oldu.

Japonya’nın nükleer düzenleyicisi Çarşamba günü, ön bilgilerin Fukushima nükleer santralinde herhangi bir anormallik göstermediğini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir