ManşetSağlık

İstanbul’da sırası gelen 250 bin kişi aşı olmadı

Prof. Dr. Kemalettin Aydın, sırası gelmesine rağmen aşı olmayanları uyardı, “Aşının hastalık yapması asla mümkün değil” dedi.

Türkiye’de koronavirüs aşılamasında uygulanan toplam doz sayısı 18 milyonu geçti. İlk doz aşılarını olanların sayısı 11 milyona yaklaşırken,bu kişikerin de virüse yakalanma riski hala devam ediyor.

İlk doz sonrası koronavirüse yakalananlara ikinci doz aşı uygulanmıyor. 6 ay sonra aşılama ilk dozdan başlıyor. Aşı olunduğunda da tedbirlere uyulması gerekiyor. 

İlk doz aşıyı yaptırdıktan sonra hastalığa yakalananlarda da ‘aşı hasta yaptı’ düşüncesi hakim olabiliyor.

“Aşının hastalık yapması asla mümkün değil”

Konuya ilişkin TRT Haber’e konuşan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, “Aşıyı yapıyorsunuz, yapınca bir hafta sonra psikolojik olarak koruma kalkanınızı kaldırıyorsunuz. Virüse bağlı hasta olunca ‘aşıya mı bağlı acaba?’ gibi bir soru… Aşının hastalık yapması asla mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da aşı sırası gelen 250 bin kişi henüz aşısını olmadı. Hastalığa karşı antikor üretmenin en önemli yolu koronavirüs aşısı. Kemalettin Aydın, aşıya uyumla ilgili ise şunları anlattı:

“Yüzde 75’ler civarında bir uyum var. Gönül isterdi ki yüzde 100’ler olsun. Çünkü aşı da bazen yüzde 100 korumuyor. Lütfen aile hekimimizle, hastanemizle bu aşıya uyumu yüzde 100’e taşıyalım ki toplumsal immunizasyona erken ulaşalım. Bu musibetten kurtulalım.””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir