GündemPolitikaSon 24 Saat

İstanbul’da Gergerlioğlu ve HDP için eylem!

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri Beşiktaş’ta yaptıkları eylemle HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini ve HDP’ye açılan kapatma davasını protesto etti.

‘Barışı ve adaleti savunmak suç değildir!’

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla, Beşiktaş Barbaros Meydanı’nda toplanan kitle  “Barışı ve adaleti savunmak suç değildir. Ömer Faruk Gergerlioğlu halkın vekilidir” pankartı açtı. “Ömer Faruk Gergerlioğlu yalnız değildir”, “HDP yalnız değildir”, “Gergerlioğlu’nu susturamazsınız. HDP’yi bitiremezsiniz” dövizleri taşındı. Açıklamaya HDP Milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Oya Ersoy da katıldı. Kitle sıksık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Berxwedan jiyane”, “HDP halktır halk burada”  sloganları attı.

‘AKP İnsan Hakları Eylem Planı’nın ne olduğunu tüm dünyaya gösterdi’

Burada konuşan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Erdal Avcı, İnsan Hakları Eylem Planını hatırlattı. Avcı, AKP iktidarının nerede bir hak ihlali varsa peşinden giden Gergerlioğlu’nun vekilliğini düşürerek bu planın ne olduğunu dün dünyaya gösterdiğini ifade etti.

‘AKP bu kararla siyasi intiharını gerçekleştirdi’

“Şuana kadar övünerek deklere ettikleri şeyler hükümsüz kaldı. En son ellerinde parti kapatma kalmıştı onu da dün bitirdi ve siyasi intiharını gerçekleştirdi. HDP’yi kapatarak halk desteğini keseceklerini düşünüyorlar. AKP kapatılırsa paramparça olur. Değil yeni parti oluşturmak sokakta yürüyecek halleri kalmaz” diye konuştu.

Newroz’un yaklaştığına işaret eden Avcı “2 gün sonra faşizm ile hesaplaşacağız. O meydanlarda onları tarihin çöp sepetine atacağız” dedi.

‘Emek ve demokrasi güçlerine gözdağı’

Ardından Emek Partisi adına Alişan Doğan söz aldı. Doğan Akp’nin HDP’yi hedefe koyarak ülkedeki tüm emek ve demokrasi güçlerini gözdağı vermek istediğini kaydetti. Akp’nin kısmi demokratik kazanımları ve siyasal özgürlükleri “tek parti tek adam yönetimi” uğruna berhava etmek istediğini belirtti. Hamlenin seçime dönük olduğuna dikkat çeken Doğan işçi sınıfının, emek ve meslek örgütlerinin, demokrasi güçlerinin birlikte mücadele etmesi çağrısında bulundu.

‘Bu siyasi darbeyi boşa düşürmek için sıkaklarda mücadele etmek gerekiyor’

Toplumsal Özgürlük Partisi adına konuşan Perihan Koca da,“Bizler bu siyasi darbeyi boşa çıkarmak için mücadele ediyoruz. Bunu boşa çıkarmak için sokaklarda mücadele etmek gerekiyor” diye konuştu.

‘Demokrasiyi Savunacağız’

İstanbul Emek ve Demokrasi Güçleri adına ortak açıklamayı KESK dönem sözcüsü Hüseyin Özev okudu. Özev “Demokrasiyi Savunacağız diyerek başladığı sözlerinin deamında AKP iktidarının 17 Mart 2021’de çok tehlikeli iki adım attığını belirtti. Bunu tek Adam Rejiminin bekası ve iktidar uğruna olduğunu kaydeden Özev “Demokrasiye yönelik bu saldırıya, kapatma girişimine karşı demokrasiyi, temel hak ve özgürlükleri, hukuku, bir arada yaşamı, eşitliği savunmaya devam edeceğiz” dedi. Özev sözlerini ortak mücadele çağrısı ile sonlandırdı.

‘Bu saldırılar eşitlik mücadelesi yürüten bizleri durduramayacak’

Son olarak Emekçi Hareket Partisi adına Özge Akman konuştu. Akman alçakça bir saldırı ile karşı karşıya olduklarını söyledi. “Bu saldırılar bu topraklarda eşitlik mücadelesi yürütenler bizleri durdurmadı ve durduramayacak. AKP bir yıl parti kapatmaları yasakladım der diğer yıl partileri kapatır. Bu ikiyüzlülükle kimse ayakta kalmadı. Bunlar da kalmayacak. Bilsinler ki kendi çöküşlerini hazırlıyorlar. Halkların mücadelesi kapatılamaz ve demokrasi mücadelesi dünyada olduğu gibi burada da sürecek. Bir kez daha HDP’nin yanında olduğumuzu belirtelim” diye konuştu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir