KadınManşet - Yan

İstanbul Sözleşmesi mücadelesi sürüyor: Bir dava daha açıldı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘fesih’ kararına karşı birçok kişi ve kurum tarafından açılan davalara bir yenisi daha eklendi. Ankara Dişhekimleri Odası, İstanbul Sözleşmesi’nin fesheden Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin iptali istemiyle dava açtı.

Ankara Dişhekimleri Odası, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin iptali istemiyle 29 Nisan 2021 tarihinde Danıştay’da dava açtı.

Başvuru metninde usulde paralellik ilkesi ile yasama, yürütme ve yargı organlarının fonksiyonları yönünden tespit edilen hukuka aykırılıkların öncelikli olarak vurgulandığı dava dilekçesinde yürütmenin durdurulması talebi de yer aldı.

“İptal beklentimizi bir kez daha yineliyoruz”

Ankara Dişhekimleri Odası tarafından yapılan açıklamada sözleşmenin etkin şekilde uygulanmamasının ve çekilme kararı ile ülkede giderek artan kadına karşı şiddet ile aile içi şiddet vakalarının önüne geçilmesinin daha olanaksız hale gelmekte olduğu ifade edildi. Açıklamada, “Gün geçtikçe yerleşik hale gelen şiddet eğilimi ve toplumsal algı yapısı; tüm kadınların ve buna bağlı olarak tüm bireylerin menfaatlerinin zedelenmesine yol açmaktadır. Bu nedenle İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yıl dönümünde ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ diyor, sözleşmenin feshine ilişkin kararın yargı organlarında bir an önce iptal edilmesi beklentimizi bir kez daha yineliyoruz” denildi.

https://yaziyor.org/2021/05/11/ankara-tabip-odasi-istanbul-sozlesmesi-kararini-yargiya-tasidi/
https://yaziyor.org/2021/05/11/taksimde-istanbul-sozlesmesi-aciklamasi-yapan-3-kadin-gozaltina-alindi/
https://yaziyor.org/2021/05/11/istanbul-sozlesmesi-danistay-cumhurbaskanligindan-savunma-istedi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir