GündemKadınManşet

İstanbul Sözleşmesi ile ilgili dava açıldı

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi kararı mahkemeye taşındı. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği ve Eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, ayrı ayrı açtıkları davalarla sözleşmeden çekilme kararını yargıya taşıdı.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği olarak, 20.03.2021 tarihinde gece yarısı 02.00’de İstanbul Sözleşmesi’ni feshettiğini ilan eden Cumhurbaşkanı Kararına karşı, bu gece saat 02.00’de, Danıştay başkanlığına hitaben, işlemin iptali hakkında dava açmış bulunuyoruz” diye belirtti.

Dernek açıklamasının devamında AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleşmeden çekilme kararının hükümüsüz olduğunu kaydetti.

‘Tek bir kadının bile şiddete maruz kalmayacağı güne dek’

Dernek şunları söyledi; “Türkiye Cumhuriyeti Devleti kanunla yürürlüğe giren bir milletlerarası sözleşmeden, Cumhurbaşkanı Kararıyla taraf olmaktan çıkarılamaz. Kadınların yaşam hakkını savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’de tek bir kadının bile şiddete maruz kalmayacağı güne dek, buradayız, mücadele edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’ne dokunmayı #AklınızdanBileGeçirmeyin.”

YarSAV Başkanı da dava açtığını duyurdu

Eski YaRSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesi kararını Danıştay’a götürdüğünü açıkladı.

Eminağaoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Dün bir TV programında yaptığım çağrı üzerine bir müvekkilimin adına İstanbul Sözleşmesi hakkında Danıştay’da dava açılmıştır” dedi ve dilekçe örneğini paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir