GündemKadınManşet

İstanbul Sözleşmesi eylemine katılan mülteciler için ‘sınır dışı’ kararı

Denizli’de İstanbul Sözleşmesi eylemine katıldıkları için gözaltına alınan İranlı mülteciler için sınır dışı kararı verildi.

Denizli’de ‘İstanbul Sözleşmesi’ eylemine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 4 İranlı mülteci için sınır dışı kararı çıktı. Avukatları aracılığıyla 7 gün içinde dava açılması bekleniyor. 

20 Mart’ta Çınar Meydanında yapılan basın açıklamasına katılan Esmaeil Fattahi, Leili Faraji, Zeinab Sahafi ve eyleme katılmayan Mohammad Pourakbari Kermani 5 Nisan Pazartesi gözaltına alındı. Sınır dışı kararının hukuka aykırı olduğunu belirten Av. Bergamalı Anayasa Madde 34 toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkını hatırlatarak “Maddede herkesin bu hakka sahip olduğu güvence altına alınmıştır” dedi. Denizli Ekmek ve Gül Grubu da “İstanbul Sözleşmesi hepimizin, mülteciler hariç değil” dedi. 

“İdare yetkisini aşıyor”

Evrensel’den Hilmi Mıynat’ın haberine göre Avukat Bergamalı sınır dışı kararının iptali için 7 gün içinde dava açılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Anayasa Madde 34 toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı ile herkesin bu hakka sahip olduğu güvence altına alınmıştır. 6458’de de toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasının yasak olduğuna dair düzenleme yok. Kamu düzeni kavramı çok geniş yorumlanıp idarenin inisiyatifine bırakılıyor yabancıların durumu. İdare de bu konuda yetkisini aşar şekilde işlem yapıyor.”

“İstanbul Sözleşmesi’nden de mülteci kardeşlerimizden de vazgeçmiyoruz” 

Denizli Ekmek ve Gül Grubu Sözcüsü Seher Zeytun Doğan da olayı yakından takip ettiklerini belirterek “İktidarın kadın düşmanlığı, mülteci düşmanlığı ile insan hakları düşmanlığı ile yarışıyor. İstanbul Sözleşmesi’nden de mülteci kardeşlerimizden de vazgeçmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi hepimizin, mülteciler hariç değil! Sınır dışı kararı hukuka da insan haklarına da aykırıdır. Birçok mülteci idam tehlikesinden kaçarak ülkesini terk ediyor. Mülteci kardeşlerimizin akıbetinden Göç İdaresi ve sorumluluğu Göç İdarelerine atarak sıyrılmaya çalışan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği sorumludur” dedi.

Denizli’de İranlı mültecilerin serbest bırakılması için 6 Nisan Salı akşamı Candoğan Parkında basın açıklaması yapıldı. “İstanbul Sözleşmesi hepimizin” vurgusu yapılan eylemde mültecilerin serbest bırakılması istendi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir