Yaziyor.Org

Gerçeğin Sözüyle

KadınManşet - Yan

İstanbul Sözleşmesi eylemi: “Saltanatınızı kadınlar yıkacak”

Diyarbakır’da gerçekleştirilen İstanbul Sözleşmesi eyleminde konuşan HDP’li Ayşe Acar Başaran, “Korkmakta haklısınız çünkü saltanatınızı kadınlar yıkacak” dedi.

Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nin, “İstanbul Sözleşmesi’ni sokaklarda kazandık, sokaklarda savunacağız” diyerek gerçekleştirmek istediği yürüyüşe polis izin vermedi.

MA!da yer alan habere göre Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesi Mahabad Bulvarı üzerinde bulunan Dünya Kavşağı’ndan Roboski Parkı’na yürümek isteyen kadınlar, polisler tarafından ablukaya alındı. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ve HDP Milletvekilleri Nuran İmir, Remziye Tosun, Dersim Dağ, Semra Güzel ve çok sayıda TJA aktivistinin de katıldığı eylemde polisin tutumu zılgıtlarla protesto edilirken, “Kadınlara değil, katillere barikat”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “İstanbul sözleşmesi yaşatır”, “Kadın yaşam özgürlük” sloganları atıldı.

“Saltanatınızı kadınlar yıkacak”

Dört saatlik müzakere sonrası kadınlar açıklama yaparken, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, polislerin saatlerdir alanda kadınların sesini bastırmaya çalıştıklarına dikkati çekerek, “Kadın düşmanları ve katiller için kurmadıkları barikatları kadınların etrafında kurdular. Bu bir kere daha gösterdi ki bu iktidar kadın düşmanıdır. Karşısında kadın görmek istemiyor ama kadınlar barikatlarınızı, tek adam rejiminizi tanımaz. Dört duvara hapsettiniz biz direnmeye devam ettik, tehdit ettiniz biz mücadeleye devam ettik. Korkmakta haklısınız çünkü saltanatınızı kadınlar yıkacak” dedi.

“İktidar, kadınları toplumsal yaşamın dışına itmeye çalışıyor”

Ocak ayından bugüne 91 kadının erkek şiddetiyle katledildiğini kaydeden Başaran, “Onlarca kadın tecavüz edildi çocuklar istismarla yüz yüze kaldı. Kadınlar, pandemide işsiz kaldı, şiddetle yüz yüze yaşamak zorunda kaldı. Bu iktidar sorumluluğu yerine getirmeyi bir yere bırakın kadınları toplumsal yaşamın dışına itmeye çalışıyor. Kadın düşmanı politikaları olarak Rosa Kadın Derneği’ne, TJA’ya baskın yapıp 26 kadın arkadaşımızı gözaltına aldı. Kadın arkadaşlarımız şiddete karşı mücadele ediyordu. 8 arkadaşımız tutuklandı. Bunun amacı şudur, kadınlar 25 Kasım’da, 8 Mart’a katılmasın. Kadınlar aile ev içine hapsolsun. 3 çocuk doğursun, açlık sefaletle yaşasın ve ülkenin nefesi solsun, makul ve makbul kadın olsun istiyorlar. Kadınlara eşit temsiliyet olmasın diyorlar. Eşitlik istemeyin, sözleşmeyi savunmayın diyorlar.  Bize dayattıkları, savaş, açlık, yoksulluk ve sömürü” diyerek kadınların buna karşı çıkaracağını söyledi. 

“Bu iktidara diz çöktüreceğiz”

Sözleşme’nin tarihsel bir kazanının sonucu kazanıldığını aktaran Başaran devamında şunları söyledi:

“Makbul kadın olamayacağız. Türkiye ve Kürdistan da bütün kimlikleri bir yana bırakarak sözleşmeyi uygula demeye devam edeceğiz. Tek adamın sözüyle kazanımlarımızdan vazgeçmeyiz, sloganlarımız ve zılgıtlarımızla bu iktidara biz diz çöktüreceğiz ve onlar makul olan olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir