Yaziyor.Org

Gerçeğin Sözüyle

DünyaGündemManşet - YanSağlık

İsrail’de normalleşme adımları: Maske zorunluluğu kalktı

İsrail’de nüfusun büyük bir bir bölümü aşılanırken, normalleşme adımları atılmaya başlandı.

9.3 milyonluk nüfusa sahip İsrail’de nüfusun yüzde 54’üne Covid-19 aşısının iki dozu da yapıldı. Aşılamadaki başarı sonrasında ise normalleşme adımları atılmaya başlandı.

Yeni alınan kararla, İsrail’de artık sokakta maske takmak zorunlu olmayacak. Bir yıl önce sıkı denetim ve para cezaları eşliğinde getirilen bu zorunluluk kaldırılırken, Sağlık Bakanlığı kapalı mekanda maske kuralının devam ettiğini ve halkın yanlarında maske taşımayı sürdürmesi gerektiğini açıkladı. 

Eğitim normale dönüyor

Günlük vaka oranlarında keskin bir düşüşün yaşandıüı İsrail’de son haftalardaki aşamalı normalleşmeyle yuvalar, ilk okullar ve liseler açılmıştı; bugünden itibaren orta okulların da açılmasıyla eğitim de tamamen normale dönüyor. Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, okullarda kişisel hijyene dikkat edilmesi, sınıfların havalandırılması ve dersler ile teneffüslerde azami sosyal mesafeye uyulması gibi kuralların sürdüğü vurgulandı.

Dünyanın en hızlı aşılama kampanyalarından birini yürüten İsrail’de, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Filistinli nüfusu da ‘İsrail nüfüsu’ olarak sayıldığı için aşılanıyor. Ancak işgal altındaki Batı Şeria ile abluka altındaki Gazze’de yaşayan 5.2 milyon Filistinli aşılara erişimde sıkıntı yaşıyor. Batı Şeria ve Gazze’ye İsrail, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin tarafından sınırlı sayıda aşı ulaştırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir