DünyaManşet - Yan

İsrail’de bayram kutlaması sırasında sahne çöktü: 44 ölü, 150 yaralı

İsrail’de dini bir bayram nedeniyle gerçekleştirilen kutlama sırasında çıkan izdihamda 44 kişi hayatını kaybetti.

İsrail Meron’da yapılan Lag BaOmer kutlamalarına çok ciddi bir katılım oldu. İsrail’in gönüllü ambulans servisinin direktörü Eli Beer, olay yerine gittiğinde “şoke olduğunu” söyledi. Meron’daki kutlamalara yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor.

T24’te yer alan habere göre olayda hayatını kaybeden çocuklar da olduğunu belirten Beer, “Maalesef olay yerinde ezilen, çocuklar vardı. Onlara kalp masajı uyguladık. Bazılarını kurtarabildik” dedi.

150 yaralı

Haaretz’in aktardığına göre olayda 44 kişi hayatını kaybetti ve İsrail ambulans servisinden Magen David Adom, yaklaşık 150 tane yaralı olduğunu belirtti. Adom bunlardan bazılarının durumunun kritik olduğunu belirtti.

Polisin izdiham başlayınca halkı yönlendirebilmek için ana kapıyı kapattığı ve Meron’u boşaltmak için tren seferleri eklendiği belirtildi.

Netanyahu’dan açıklama

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Meron’da ciddi bir felaket yaşandı. Yaralananların iyileşmesi için hepimiz dua ediyoruz. Bölgedeki yardım ekiplerinin güçlendirilmesini istiyorum” dedi.

Lag BaOmer’de, tarihteki en büyük Tora bilginlerinden kabul edilen Rabbi Akiva’nın 24 bin öğrencisini öldüren salgın hastalığın ortadan kalkması kutlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir