DünyaKültür SanatManşetTüm Haberler

İspanyolların işgaline karşı kültürel direnişi kanıtlayan bulgu

Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü’nden (INAH) arkeologlar, İspanyolların Tlatelolco’yu fethinden sonra hayatta kalan yerli gruplar arasındaki kültürel direnişin kanıtlarını keşfettiler.

Tlatelolco, bugünkü Mexico City’deki Meksika Vadisi’nde bulunan Kolomb öncesi bir şehir devletiydi.  MS 13.yy da Mezoamerika (orta Meksika) bölgesine gelen gelen Tlatelolca olarak bilinen halk Nahuatl (Aztek) dili konuşuyordu.

Tlatelolco

Cortes’in Azteklerin başkenti Tenochtitlan’ı kuşatması sırasında, Meksikalılar Tlatelolco’ya çekildiler.  İspanyol istilacılarına ve müttefiklerine karşı başarılı pusu kurdular. Tlatelolco, iki yıl süren İspanyol kuşatması sonrası M.S. 1521 yılında ele geçirildi.

Yerli grupları simgeleyen heykeller

Paseo de la Reforma Bulvarı’ndaki Colegio Santa Cruz de Santiago yakınında kazı çalışmalarını yöneten arkeologlar, bir konut kompleksi ve taştan yapılma (litik) atölye kalıntılarını keşfettiler. Araştırmacılar, küre şeklinde çömleklerin ve organik kalıntıların da bulunduğu küçük bir deponun ortaya çıkarıldığı konut kompleksinde ayinlerin yapıldığı alanı belirlediler.

Aztek yaşantısını betimleyen bir çizim

Ayrıca ekip, taş levhalarla yapılmış bir mimari platformun dibinde iki tane antropomorfik (insana benzeyen doğal ve doğaüstü varlıkları betimleme) heykel buldu. DSA’dan Jose Antonio Lopez : ‘’ Figürler iki oturan insanı temsil ediyor : bunlardan birisi bazalt taşından (volkanik kaya kütlesi) yapılmış ve saçlarında mavi renk, yanağında bir kısım siyah ve mavi renk pigment izleri var.

Diğeri de tezontle taşı ile kaplanmış ve gözlerinin altında kırmızı ve siyah pigment tortuları var. Ayrıca sıva olabileceğini düşündüğümüz beyaz renkte tortular da bulunmakta. ‘’ dedi.

‘Hayatta kalanların yarısı Hristiyanlaştırıldı’

Lopez şunları ekledi : ‘’ İspanyol öncesi zamanlarda ‘’yaşıyorken’’ , muhtemelen aynen bu şekilde gömülmüşler. Ancak İspanyolların ve yerli insanların gelişiyle eski tanrılarını geri getirememiş olabilirler. Dini ve kültürel bir direniş biçimi olarak anlamını değiştirmiş olabilmeleri muhtemel.’’ dedi.  Bu dönemde, hayatta kalan yerli halkın yarısı Hristiyanlaştırıldı fakat yine de geleneklerinin bazılarını sürdürmeye devam ettiler.

INAH arkeologları, UNAM’ın Antropolojik Araştırma Enstitüsü’nün Paleobotanik ve Paleoçevre Laboratuvarı ile yaptığı çalışmada büyük miktarda gri, altın ve yeşil obsidiyen içeren İspanyol öncesi döneme ait bir atölye de buldular.

Çeviri: Gözde Batmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir