DünyaManşet - Yan

İspanya’da kısıtlamalar 6 ay sonra sona erdi, coşku tavan yaptı!

İspanya’da 6 ay süren kısıtlamalar sona erdi, halk sokaklarda bir araya geldi.

İspanya’da Covid-19 nedeniyle 6 aydır yürürlükte olan olağanüstü hal uygulaması ve sokağa çıkma kısıtlamaları dün gece itibarıyla sona erdi. Başkent Madrid’de Puerta del Sol meydanında toplanan insanlar, saatler gece yarısını gösterdiğinde alkış tuttu.

Meydanda maskesiz dans eden ve şarkı söyleyen kalabalık, salgın öncesi dönemi hatırlattı. Gençler de kısıtlamaların kalkmasını kutlamak için meydanlara akın etti. Barselona plajlarını dolduranlar ise ‘Özgürlük’ sloganları attı.

İspanya’da restoranlar Pazar gününden itibaren akşam yemeği servisine başlayacak ve saat 23.00’e kadar hizmet verebilecek. Ancak restoranların masa başına dört kişi ve kapalı mekanda ise yüzde 30 kapasite ile hizmet vermesi öngörülüyor.

Seyahat ve sosyal mesafe kısıtlamaları da sona erdi

DW Türkçe’de yer alan habere göre olağanüstü halin sona ermesi ile birlikte ülke içi seyahat kısıtlamaları ve sosyal mesafe kısıtlamaları da sona erdi. Ülkedeki 19 bölgeden sadece dördünde sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek.

Avrupa’da en çok etkilenen ülke

İspanya, Avrupa’da salgından en fazla etkilenen ülke konumunda bulunuyor. Ülkede 78 binden fazla kişi salgında yaşamını yitirdi, vaka sayısı ise 3,6 milyon olarak tespit edildi.

İspanya’nın son 14 günde 100 bin kişide yeni vaka oranı ise 198 seviyesinde. Aşılamanın hız kazandığı ülkede, vaka sayılarının giderek azaldığı da belirtiliyor.

Başbakan Pedro Sanchez, aşılamanın hızlandığını ve mevcut uygulamaların yeni bölgesel koronavirüs vaka artışlarına yanıt vermek için yeterli olacağını söyledi.

https://yaziyor.org/2021/05/09/belcikada-7-aydir-uygulanan-sokaga-cikma-kisitlamalari-sona-erdi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir