GündemManşet - Yan

IŞİD, Diyarbakır’da ortaya çıktı

Diyarbakır’da 26 Nisan’da gerçekleştirilecek Kobane Davası öncesinde sokaklarda IŞİD imzalı duvar yazıları yapıldı.

Diyarbakır’da Kobane Davası’nın görüleceği pazartesi günü öncesi bazı sokaklarda IŞİD imzalı duvar yazıları görüldü. Merkez Kayapınar ilçesi Huzur Mahallesi 21’inci Sokak’ta, kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişiler tarafından sprey boyayla, ‘Allah’a Küfür Eden Öldürülecek’ ve ‘La Tağut (İslam dışındaki yönetim şekilleri)’ şeklinde duvar yazılamaları yapıldı. Yazılamaların altına ‘İ.D. (İslam Devleti)’ imzası kullanıldı. Mahalle halkı, yazılamanın kim veya kimler tarafından ve ne zaman yapıldığını bilmediklerini söyledi.

Irak’ın Musul kentinden başlayarak Suriye’nin büyük bir bölümünü işgal eden ve 2014’te Kobane’ye saldırmasıyla yenilgiye uğrayan IŞİD, işgal ettiği toprakları kaybedince Türkiye denetimindeki bölgelere geçiş yaptı. Türkiye’de Suruç, Antep, Ankara, Diyarbakır’da bombalı saldırılar yapan IŞİD’ın taraftarlarının birçok kentte dernek ve kitapevleri adı altında faaliyet yürüttükleri belirtiliyor.

Kobane Davası

HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 ismin yargılanacağı Kobane Davası’nın ilk duruşması 26 Nisan’da başlayacak. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bakacağı dava duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülecek. 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ne atanan ikinci heyet, sadece bu dava ve bağlantılı olarak gelebilecek dosyalara bakacak. Her gün 10.00-16.00 saatleri arasında görülecek duruşmaların kaç gün süreceği ise henüz belirsiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir