GündemManşet - Yan

İptal edilen ihale, aynı şirkete 342 milyon TL zamla verildi

Bursa Emek- Şehir Hastanesi metro hattı ihalesi Danıştay tarafından iptal edildikten sonra yeniden düzenlendi. Söğüt İnşaat- Taşyapı İnşaat ortaklığı 342 milyon lira zamla 1 milyar 950 milyon 628 bin 508 liraya ihaleyi yeniden kazandı.

Bursa Şehir Hastanesi’ne ulaşımın sağlanması amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Emek – Şehir Hastanesi Raylı Sistem Hattı’nın yapımı Bakanlar Kurulu kararı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredilmişti.

Danıştay iptal etti

Gazete Duvar’dan Pelin Akdemir’in haberine göre 6.1 kilometrelik 4 istasyonlu hattın yapımı 2020 ekim ayında 1 milyar 607 milyon 824 bin liraya ihale edilmişti. 2 Nisan’da temeli atılan Emek – Şehir Hastanesi raylı sistem inşasının ihalesi, iki şirkete davet usulüyle yapılmasına itiraz edilmesi sonucunda Danıştay tarafından iptal edilmişti.

AKP’nin maliyet hesabı 600 milyon liraydı

Hattın tekrarlanan ihalesi aynı şirkete 342,8 milyon lira zamla yeniden verildi. İhaleye tepki gösteren CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, AKP Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın bu hat için 600 milyon lira maliyet hesaplayıp kamuoyuna duyurduğunu hatırlattı.

CHP itiraz etti

1 milyar 600 milyon liraya ihale edilince maliyetin üçe katlanmasına itiraz ettiklerini dile getiren Karaca, bu sefer maliyetin üç kattan fazla olduğunu belirterek, “İhale yandaş şirketlere zam vermek için değil, rekabet oluşturup indirim almak için yapılır. AKP iktidarının ülkeyi ve bütçeyi nasıl kötü yönettiği, halkın parasını nasıl çarçur ettiği, yandaşa nasıl peşkeş çektiği bir kez daha tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmıştır” dedi.

“Dolar bazında yüzde 14 zam yapıldı”

Melih Gökçek’in başkanlığı döneminde en fazla ihalenin verildiği şirketlerden olan Söğüt İnşaat – Taşyapı İnşaat ortaklığına bugünkü kurla 233 milyon dolara ihalenin yapıldığını aktaran Karaca, “Rekabet koşulları yine oluşturulmadı. Danıştay’ın Kamu İhale Kanunu 21-maddesi kapsamında yapılamayacağına hükmettiği ihale, açık ihale yerine Bakanlığın yine aynı yöntemde ısrar etmesi nedeniyle yine 21-b’ye dayanılarak yine pazarlık usulüyle yapılmıştır. Değişen hiçbir şey yok ama tekrarlanan bu ihalede ne oldu da dolar bazında yüzde 14 zam yapıldı? Ne oldu da maliyet bizim paramızla 342,8 milyon lira, bugünkü resmi kurla döviz bazında 29 milyon dolar arttı?” diye sordu.

Karaca, ilk ihalede 48 ay süre tanınan proje yapım süresinin, ikinci ihalede normalleştirilerek 24 aya indirildiğini de sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir