DünyaManşet - YanSağlık

İngiltere, Türkiye’yi “Kırmızı liste”ye alıyor

İngiltere Koronavirüsü salgını tedbirleri kapsamında Türkiye’yi “Kırmızı liste”ye almayı kararlaştırdı.

Buna göre, İngiltere’de oturum izni olup, Türkiye’den İngiltere’ye gidenler masraflarını kendileri karşılayarak 10 gün boyunca belirlenen otellerde karantinada tutulacak.

Oturum izni olmayanların ise İngiltere’ye girişlerine izin verilmeyecek.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, 12 Mayıs Çarşamba günü yerel saatle 04:00 itibarıyla Türkiye’nin yanı sıra Nepal ve Maldivler’in de kırmızı listeye ekleneceğini söyledi.

Kırmızı listede yer alan ülkelerden gelenlerin 10 gün boyunca, masraflarını kendileri karşılayarak ev yerine otelde karantinada kalmaları gerekiyor.

Bu otel konaklamasının 1750 pound’luk (yaklaşık 20 bin 200 liralık) masrafını da yolcuların karşılaması gerekiyor.

Sadece oturum izni olanlar

Birleşik Krallık Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından şu paylaşımlarda bulunuldu

Kategorilere göre yaptırımlar

İngiltere’de yurtdışı seyahatlerle ilgili olarak 17 Mayıs Pazartesi günü yeni bir sisteme geçilecek. Ülkeler yeşil-sarı-kırmızı kategorilere ayrılacak ve her kategorideki ülke için farklı bir sistem uygulanacak. Yeşil listedeki ülkelerden gelenlere herhangi bir karantina zorunluluğu bulunmuyor. Sarı listedeki ülkelerden gelenler 10 gün belirtecekleri adreste karantinada kalacak. Kırmızı listedeki ülkelerden gelenler ise otelde karantina altına alınacak. Karantina kurallarının ihlalinin tespiti halinde ise cezai yaptırım uygulanacak.

“Şampiyonlar Ligi finaline gitmeyin” çağrısı

Öte yandan Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, yine BBC’nin aktardığına göre, 29 Mayıs’ta iki İngiltere kulübü Manchester City ve Chelsea arasında İstanbul’da oynanacak Şampiyonlar Ligi final maçına taraftarların gitmemesi çağrısında bulundu.

Grant Shapps, İngiltere Futbol Federasyonu ile UEFA arasında görüşmelerin sürdüğünü, finalin İngiltere’de oynanabileceğini ancak bu konuda son kararı UEFA’nın vereceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir