ÇevreManşet - YanTüm Haberler

İlber Ortaylı’dan Kanal İstanbul’a destek

Tarihçi İlber Ortaylı’nın, yıllar önce yaptığı bir konuşmada Kanal İstanbul’un yapımına destek verdiği ortaya çıktı. Ortaylı, söz konusu konuşmada Celal Şengör’ün de aynı fikirde olduğunu belirtiyor.

Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın Beylikdüzü’nde katıldığı bir söyleşide Kanal İstanbul’a desteğini ilan ettiği görüntüler ortaya çıktı.

Ortaylı, Habertürk’ün YouTube kanalında da yer alan konuşmasında Celal Şengör’ün de bir jeolog olarak bunu desteklediğini ifade ederek, şunları söylüyor:

“Lozan çok değişti zaten ve daha da değişecek. Montrö, Lozan’ın tashihi demektir. Daha da tashih edilecek çünkü İstanbul’dan bu kadar şilep geçemez. Aksi hâlde her gün deniz kazası olsun. Bundan sonra ciddi bir hükûmetin kararı, o çılgın kanalın yapılmasıdır. Bu hükûmet istediği için çılgın değil o. Aklı başında jeologlar, Celal Şengör gibi, ‘Bu kanalın yapılması lazım’ diyorlar. Çok önemli çünkü İstanbul Boğazı milletlerarası bir trafiğe müsait değildir. Lozan ve Montrö zamanında buradan geçen gemilerin tonilatosu yüzde 1’in de altındadır.”

Tıklayın: Erdoğan: Artan trafiği karşılamak için artık elimizde tek imkan vardı, o da Kanal İstanbul

Tıklayın: Kanal İstanbul: 3,5 milyar TL’lik gizli ihale ortaya çıktı

Tıklayın: TRT bir kez daha AKP’ye çalıştı: Maç öncesi Kanal İstanbul propagandası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir