ÇevreManşetTüm Haberler

İklim değişikliği: Son 50 yılda 1 milyondan fazla kişi hayatını kaybetti

Birleşmiş Milletler tarafından yayımlanan rapora göre iklim değişikliğine bağlı nedenlerle son 50 yılda 1 milyondan fazla kişi hayatını kaybetti.

Birleşmiş Milletler’in (BM) iklim değişikliğinin etkileriyle ilgili yayımladığı rapora göre son 50 yılda; iklim değişiklerine bağlı olarak artan kuraklık, fırtına, sel ve aşırı sıcaklar yüzünden dünya genelinde 1 milyonun üzerinde kişi hayatını kaybetti.

“650 bin kişi kuraklık nedeniyle öldü”

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) Genel Sekreteri Petteri Taalas, 1970 ile 2019 yılları arasında dünya genelinde 650 bin kişinin kuraklık nedeniyle öldüğünü söyledi. Fırtınalar nedeniyle 580 bin, sel felaketlerinde yaklaşık 59 bin kişi yaşamımı yitirdi. Mevsim normalleri dışındaki sıcaklıkların etkisiyle hayatını kaybeden insan sayısı ise 56 bin.

Fırtınaların yarattığı ekonomik hasar 521 milyar dolar

Bu zaman aralığında ekonomik açıdan en fazla zarar veren doğal afetler listesinin ilk sırasında fırtınalar var. Fırtınaların yarattığı ekonomik hasarın 521 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor.

İkinci sırada ise Türkiye’de de son dönemde sık sık görülen sel ve su baskınları yer alıyor. Sel ve su baskınlarının ekonomik maliyeti ise 114 milyar dolara yakın.

Tıklayın: İklim krizi: Maldivler bu yüzyılın sonunda yok olabilir

Tıklayın: İklim değişikliği nedeniyle kahve sadece zenginlerin lüksüne dönüşebilir

Tıklayın: Rize’de tahliye kararı: 665 yapı acil boşaltılacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir