ÇevreDünya

İklim değişikliği nedeniyle kahve sadece zenginlerin lüksüne dönüşebilir

İklim değişikliğine bağlı gelişen hava koşullarındaki değişimler üreticilerin kalitesi yüksek ve yoğun tada sahip kahveyi daha pahalıya elde etmesine neden olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre gelecekte, kaliteli kahve zenginlerin tüketebileceği bir lükse dönüşebilir.

Kahve zenginlerin içebileceği bir lükse dönüşebilir

Uzmanlar iklim krizine dair acil önlem uyarılarını sürdürürken, krizin gelecekte yaratacağı senaryolar da çeşitlenerek sürüyor. Sular altında kalacak başkentler, kuraklıktan insanların yaşayamaz hale geleceği Afrika ve bağlı göçler, affetler.. Belli verilere dayanarak ortaya konan senaryolardan biri de kahveye dair. İklim değişikliği, nedeniyle kaliteli kahve içme keyfini de az sayıda zenginin sahip olacağı bir lükse dönüştürebilir.

Kahvenin yoğun tadını veren sıcaklık değeri değişecek

Potsdam İklim Etkisi Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacıların çalışmasına göre, artan sıcaklıklar kahve çekirdeklerinin yoğun tadını yitirmesine yol açabilir. Araştırmacılar, Afrika’daki en büyük kahve üreticisi olan Etiyopya’da üretim alanlarındaki iklimsel faktörü incelemek amacıyla bilgisayar simülasyonları geliştirdi. Kaliteli kahve çekirdeği elde etmek için gereken 19 iklimsel faktör modellendi. Çalışmada sıcaklık, yağmur miktarı ve mevsim uzunluklarındaki değişimlerin kahve çekirdeklerinin kalitesini ve zenginliğini olumsuz yönde etkilediği görüldü.

Sonuçlar, artan sıcaklıkların ve daha az yağmurun kahve çekirdeklerinin vaktinden önce gelişmesine ve tatlarının daha yumuşak olmasına yol açtığını ortaya koydu. Hava koşullarındaki değişimlerin üreticilerin kalitesi yüksek ve yoğun tada sahip kahveyi daha pahalıya elde etmesine yol açabileceği belirtildi. Bu değişimin üretim alışkanlıkları ve gelirlerde de değişikliğe neden olabileceği kaydedildi.

Etiyopya ekonomisine darbe vurabilir

Araştırma ekibinin lideri Abel Chemura, “İklim değişikliği Etiyopya’daki kahve üretiminde çelişkili etkilere sahip. Bilgisayar simülasyonlarımıza göre, 2090’lara kadar ortalama kalitede kahve için uygun alanların büyüklüğü kademeli olarak artabilir, ancak yüksek kalitede kahve için uygun alanlar daralabilir” dedi. Araştırmada, bu durumun sadece kahve severler için değil yerelde tarımsal değer oluşturma açısından da bir sorun olacağı, dolayısıyla Etiyopya ekonomisine darbe vurabileceği ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir