ÇevreManşet - Yan

İkizdereliler direnişte kararlı: İstiyoruz diyenler herhalde parti taraftarları

İkizdere’de yapılmak istenen taş ocağı madenine karşı köylülerin direnişi sürerken, bölgede yaşayan bir yurttaş gerekçelerini anlatırken “İstiyoruz diyenler herhalde parti taraftarları” ifadesini kullandı.

Rize’nin İkizdere ilçesindeki İşkencedere Vadisi’ne yapılmak istenen taş ocağına karşı köylülerin direnişi sürerken, muhalefet partilerinin temsilcileri de bölgeye ziyaretlerini sürdürüyor.

Yöre halkına destek vermek amacıyla dün Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, CHP Milletvekilleri Seyit Torun, Mehmet Bekaroğlu ve Mustafa Tuncer bölgeyi ziyaret etti. Taş ocağı yapılan yere girmek isteyen milletvekilleri tüm engellemelere rağmen alana giriş yaprak incelemelerde bulundu.

“Bütün köylünün gönlü bizimle”

Yaşananlara ilişkin Evrensel’den Eylem Nazlıer’e açıklamalarda bulunan İkizdere Dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı Musa Yılmaz, milletvekillerinin, çalışma yapılan alana girişinde engellemeyle karşılaştıklarını söyleyerek “Bütün engellemelere rağmen vekillerimiz alana giriş yaptı. Şunu iyi bilsinler ki bütün köylünün gönlü bizimle. Dün aşağı yukarı yüze yakın köylü bakanla burada görüşme yaptı, bakana dertlerini şikayetlerini ilettiler, vadiye sahip çıkacaklarını, vadinin bozulmasını istemediklerini, sonuna kadar mücadele edeceklerini beyan ettiler. Nazik bir şekilde kendisi karşılandı ama köylünün taş ocağına gösterdiği tepkiden dolayı Sayın Bakan köylüyü dinlemeden gitti” dedi.

“Onların kafasındaki tek karar burayı taş ocağına çevirmek”

Bakanla 9 kişilik bir heyet olarak görüşme yaptıklarını aktaran Yılmaz, “Orada da tepkilerimizi ortaya koyduk. Burada taş ocağı istemediğimizi belirttik. Sayın Bakan kendi gerekçelerini bize anlattı. Biz de o gerekçelerin doğru olmadığını kendilerine beyan ettik. Gerekçelerinden biri bu bazalt taşının bu vadinin dışında hiçbir yerde olmadığı. ‘1 ay burada çalışmayı durdurun, biz de üniversitelerden bu taşın farklı bölgelerde, doğayı tahrip etmeden bulunabileceğini de önünüze dosya olarak koyalım’ dedik. Kararlı gelmişler buraya. Onların kafasındaki tek karar burayı taş ocağına çevirmek. Bizim de tek kararımız buranın taş ocağı olmasını engellemek” diye konuştu.

“Yandaş medya beş-on kişiyi konuşturuyor”

“Bütün İkizdere bu projeye karşı” diyen Yılmaz, “Ama malum İkizdere’de yandaş isimlerle beyan yaptırıyorlar. Sonuç itibariyle tüm İkizdere Vadisi, taş ocağı yapılmasına karşı çıkıyor. Özellikle yandaş medya ellerinde olduğu için sanki onlar burayı temsil ediyormuş gibi beş on kişiyi konuşturuyorlar. Bir başka gerekçeleri de buraya dışarıdan grupların geldiği. Türkiye Cumhuriyeti kimliği taşıyan herkesin buraya gelme hakkına sahip olduğunu kendilerine söyledik. Burada bir doğa katliamı yaşanıyor. Doğa severlerin, STK’lerin, milletvekillerinin buraya gelmesi kadar doğal bir şey yok. Buradaki doğa katliamına dur demek için bize destek olmaları kadar doğal bir şey yok” ifadelerini kullandı.

“İstiyoruz diyenler herhalde parti taraftarları”

Cevizlik köyünde yaşayan Vehbi Kuveloğlu ise “Direniş devam ediyor. Dinamit ateşlenmesiyle köylerimiz zarar görecek, suyumuz kesilecek. Köyümüzde kendinden oluşan taşlar var, onların yuvarlanıp evlere zarar vermesi riski var. Yolumuzun kapanması durumu var. Bir ufak rüzgarda bütün tozu bize gelecek onun ve aynı zamanda dinamitlerle köylü tedirgin olacak. Kesinlikle istemiyoruz. ‘İstiyoruz’ diyenler de herhalde parti taraftarları, biz onlara da karşı çıkıyoruz. Bir insan kendi doğasını bozmak ister mi?” diye soruyor.

“Bu yanlıştan dönülene kadar mücadelemiz devam edecek”

Hüseyin Taş ise şunları söyledi:

“Bakan, vatandaşa tepeden bakıp ‘Siz ne yaparsanız yapın biz burayı yapma düşüncesindeyiz’ dedi, onu söylemek istedi. Bizim de buradan direnişimizi sürdüreceğini belirtmek istiyorum. Bu yanlıştan dönülene kadar mücadelemiz devam edecek. Emekliyim, hayatımın geri kalanını burada geçirmek istiyorum ama yaşam alanlarımızın yok edilmesinden ötürü geleceğimizi düşünemiyorum. Burası yaşanamayacak bir vaziyete getirilecek. Nefes alma şansımız da kalmayacak. Düşünebiliyor musun günde bir kamyon dinamitin patladığı yerde yaşam alanı mı olur?”

https://yaziyor.org/2021/05/11/bakan-ikizdere-halkina-sadece-3-dakika-ayirdi/
https://yaziyor.org/2021/05/11/turkiye-ormancilar-derneginden-ikizdere-aciklamasi/
https://yaziyor.org/2021/05/10/bakan-karaismailoglundan-ikizdere-aciklamasi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir