ÇevreManşetSon 24 SaatYaşam

İkizdere’de ‘Saldırı emrini AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı verdi’ iddiası

AKP’li Cengiz İnşaat’ın taş ocağı yapmak istediği İkizdere’deki İşkencedere Vadisi’nde polis ve jandarma yığınağı eşliğinde doğa katlediliyor. Katliama karşı çıkan halk ise jandarma tarafından engelleniyor. İkizdere direnişinde yer alan Güngör Baş yaşanan müdahale ve gözaltılarda emri AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın verdiğini iddia etti.

Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan İşkencedere Vadisi’nde, polis ve jandarma yığınağı ile halkın direnişi engellenerek Cengiz İnşaat’ın taş ocağı için doğa katlediliyor.

Evrensel Gazetesi’nden Gençağa Karafazlı’ya konuşan Güngör Baş, bugün sabah erken saatlerden itibaren jandarma ve polisin vadiyi kuşattığını ve halkın girişini engellediğini belirtti. İkizdere’de yaşayan Baş, “Dağ taş adeta savaş alanı gibi asker dolu, vadiye hiç bir alandan giriş yok” dedi.

İkizdere’de yaşam alanlarını korumaya çalışan yurttaşlardan Güngör Baş, AKP Milletvekili Hayati Yazıcı’nın köylülerle “Bilgilendirme toplantısı” adı altında kendilerini vadinin şimdiki halinden daha güzel olacağına ikna etmeye çalıştığını, köylülerin “O halde bu haliyle bırakın, projeyi yeniden gözden geçirin” demesi üzerine vadiden ayrıldığını söyledi. Baş, görüşme sonrası 1 Mayıs’ta jandarmanın vadiye yığınak yaptığını dile getirdi.

30 Nisan günü AKP Rize Milletvekilleri Hayati Yazıcı ve Osman Aşkın Bak’ın İkizdere Kaymakamlığında 30 yurttaşla bilgilendirme toplantısı yaptığını belirten Baş, “Toplantıda İşkencedere Vadisi’nin şimdiki halini ve güya taş ocağı kurulduktan sonra nasıl olacağını gösteren fotoğraflar vardı. Bizi vadinin şimdiki halinden daha güzel olacağına inandırmaya çalıştı. Bizler de ‘O halde bu haliyle bırakın’ dedik” diye görüşmeyi anlattı.

‘Direnenlerin çıkartılması için gereği yapılacak’ mesajını verdi’

Ardından Yazıcı’nın vadiye gelerek kendileriyle görüştüğünü ifade eden Baş, görüşmenin içeriğini şöyle aktardı:

“Özellikle bana ‘Sen her yerde varsın’ diyerek sitem etti. Ben de kendisine ‘Burası vadim, yaşam alanım. Evim vadi girişinde, tabii ki her yerde var olacağım’ diye cevap verdim. Ayşe teyzem ‘Yapmayın, yıkmayın buraları. Buralar giderse yaşam yok olur. Kovanlarımızı kırdı askerler, bizlere kendi evimizde saldırıyorlar’ deyince Hayati Yazıcı, ‘Sıkıntı yapmayın, burası daha kötü olmayacak. Arı kovanlarınızı hallederiz paralarını veririz, alırız yenisini’ dedi. Yazıcı’nın tavrı belliydi ve kararlıydı, ‘Vadide direnen yurttaşların çıkartılması için gereği yapılacak’ mesajını verdi. ‘Projeyi yeniden gözden geçirin’ dememize aldırmadan vadiden ayrıldı. Görüşmeden 1 gün sonra 1 Mayıs günü saat 17.00’de bir ordu askerle geldiler ve tüm direnenlere saldırdılar. Çadırlarımızı kırdılar, kadınlarımızı darbettiler, gözaltına aldılar.”

‘Cengiz’in kârı için bir halk yaşadığı toprağından ediliyor’

Sabah vadinin tekrar askerler tarafından kuşatıldığını söyleyen Baş, “Dağ, taş adeta savaş alanı gibi asker dolu. Vadiye hiçbir yoldan giriş yok. CHP’li vekiller Mehmet Bekaroğlu ve Mahmut Tanal ve avukatımız Yakup Okumuşoğlu geldiler. Vadi girişinde toplanmaya başladık. Yurttaşlar geliyor, vadiye girmemiz zor gibi. Bütün bu yaşananların sorumluları bellidir. Cengiz’in kârı için bir halk yaşadığı toprağından ediliyor. Bu zulüm sizleri bir gün boğacak. Biz her koşulda direnişimizi sürdürmenin yol ve yöntemlerini de aramaya devam edeceğiz. Bu topraklar bizimdir, Cengiz İnşaat’ın değil” diyerek tepki gösterdi.

AKP’li vekillerin toplantısına katılacaklar seçilerek alındı’

İkizdereli Gazeteci İsmet Köseoğlu, AKP’li milletvekillerinin köylülerle düzenlediği toplantıya gazetecilerin seçilerek alındığını ve ellerindeki listede ismi olmayan gazetecilerin toplantıya katılmasının engellendiğini ifade etti.

Köseoğlu, gerçekleştirilen toplantıya Rize Valisi Kemal Çeber, AKP Rize Milletvekili Hayati Yazıcı, AKP Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, İkizdere Kaymakamı Cafer Kaymakçı, İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz ile ilgili kurum yetkilileri ve isimleri öncenden belirlenen yurttaşların katıldığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir