GündemManşet - Yan

İHD: Mülteci bebek devlet hastanesinde rehin tutuluyor

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, hastane masraflarının ödenmemesi gerekçesiyle 4 aydır Bağcılar Devlet Hastanesi’nde tutulan mülteci bebek R.’nin ailesine verilmesi için açıklama yaptı.

Beyoğlu’nda bulunan şube binasında basın toplantısı düzenleyen İHD, ‘Mülteci bebek, devlet hastanesinde rehin tutuluyor’ pankartı açtı. Toplantıya, İHD Üyesi Avukat Davut Arslan ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Temsilcisi Ümit Efe katıldı.

Tedavi bitti, bebek aileye verilmedi

21 Aralık’ta mülteci bebeğin erken doğum nedeniyle kuveze alınmasının ardından tedavisine başlandığını belirten İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, bebeğin tedavisinin bitmesine rağmen aileye verilmediğini söyledi.

“Para ödenirse durumun çözülür”

Bebeğin aileye verilmesi için 30 bin lira ödeme şartı konulduğunu paylaşan Yoleri, hastane yetkililerinin ‘para ödenirse durumun çözülür’ şeklindeki beyanlarına dikkat çekerek şunları ifade etti:

“Dernek olarak Başhekimle görüşmek için çabaladık. Bizzat ben Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesinin başhekim yardımcısıyla görüştüm. ‘Böyle bir şey olur mu tedavisi bittiyse tabii ki çıkarılır’ denildi. Fakat ailesi tekrar gittiğinde ‘müdür karar versin’ denilerek, müdüre yönlendirildi. Ancak müdür görüşmeyerek ailesini muhasebeye yönlendirdi. Muhasebe de tekrar ‘müdür karar versin’ diyerek bebeği ailesine vermedi. Bugün tekrar başhekim yardımcısını aradım sekreteri aracılığı ile bana cevap vererek, ‘Benim çözeceğim bir şey değil, hastane müdürüyle görüşün’ dedi. Onunla da görüşme sağlayamadım.”

Aile çaresiz

Bir bebeğin 4 aydır annesinden uzakta olduğunu ve parası ödenmediği için hastanede rehin tutulduğunu belirten Yoleri, devletin, sağlık konusunda ayrımcılık yapmaması gerektiğini ve üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

Ailenin ne yapacağını bilmez bir halde olduğunu aktaran Yoleri, bebeğin ailesiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını dile getirerek, herkesi mülteci bebeğin sesi olmaya davet etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir