GündemManşet

İddiaların ardından Süleyman Soylu’nun akrabası Sadık Soylu konuştu

Sedat Peker’in iddiaları arasında adı geçen Süleyman Soylu’nun akrabası Sadık Soylu açıklama yaptı, “Bakanlara vurmak için beni yem yaptılar” dedi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in YouTube’dan yayınladığı 7. videosunda gündeme getirdiği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun akrabası Sadık Soylu, hakkındaki iddialarla ilgili açıklamalarda bulundu. Soylu, “Bakanlara vurmak için beni yem yaptılar” diye konuştu.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı KİPTAŞ’ta, Erdoğan Bayraktar’ın TOKİ Başkanlığı döneminde de TOKİ’de ‘danışman’ olarak görev yapan Sadık Soylu, Bayraktar’ın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevine başlaması üzerine kadrosu Emlak Konut’ta kalmak üzere Bakanlık’ta ‘danışman’ olarak görevlendirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, Emlak Konut Genel Müdürlüğü döneminde de Soylu’nun bu genel müdürlükte görevi devam etti. Kurum’un bakan olması üzerine, Sadık Soylu’nun da kadrosu Emlak Konut’ta kalmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda ‘danışman’ olarak bulundu.

“Süleyman Soylu’ya vurmak için beni yem yaptılar”

Yaklaşık bir yıl önce Sadık Soylu, bakanlıktaki görevinden ayrılıp yeniden Emlak Konut’a döndü. Aranan Sedat Peker’in iddiası üzerine Sadık Soylu, yakın çevresine olayı şöyle yorumladı:

“Erdoğan Bayraktar’a, Murat Kurum’a ve Süleyman Soylu’ya vurmak için beni yem yaptılar. Süleyman Bey’in İçişleri Bakanlığı’ndan istifa ettiğini açıklaması üzerine ben de Emlak Konut’a döndüm.

Yani, 2002’den bu yana kadrom Emlak Konut’ta. Benim bakanlık personeliyle bir araya geldiğim söyleniyor. Benim başka arkadaşlarım yok ki. Yılladır hep bu insanlarla birlikteyim.

Emlak Konut’taki odama gidiyorum. Bakanlık binasına ise sanıyorum bir yıldır gitmiyorum. FETÖ’cü olduğu belirtilen E.K’nin, FETÖ’cü olup olmadığını bilmiyorum. Benim, FETÖ konusundaki hassasiyetimi dünya alem bilir.”

Sedat Peker ne demişti?

Sedat Peker, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda görevli bürokrat E.K., hakkında açılan FETÖ soruşturmasının kapatıldığını, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun akrabası olduğu belirtilen Sadık Soylu’nun, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratları ile Ankara Çankaya’daki bir iş merkezinde sık sık görüştüğünü söyledi.

Sadık Soylu’nun görevi olmamasına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda olduğunu ifade eden Peker, E.K., isimli bürokratla olan yakın ilişkiyi de anlattı:

Bu kişi gerçekten FETÖ’cüyse… Tabii FETÖ’cü olduğunu bilmiyorum. Ama her şeyi depoluyordur, ‘Bu işin hesabı olacak’ diye. Şimdi kat kat imarlar çıkıyorsunuz. Bu Sadık Soylu’nun resmi bir görevi yok. Devletin binasında nasıl oturuyor müsteşar gibi neden devletin bütün görevlileri, iş adamları orada. Sayın savcılar bir yazı yazacaksınız HTS kayıtları gelsin. Hangi bürokratlar bu kişinin yanına geliyor, telefonla görüşüyor. İddia ediyorum o Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndaki bürokrat Murat Kurum’u o kadar aramıyordur.”

https://yaziyor.org/2021/05/23/sedat-pekerden-yeni-aciklama/
https://yaziyor.org/2021/05/23/sedat-pekerden-7-video/
https://yaziyor.org/2021/05/23/sedat-pekerin-iddialari-sonrasi-pervin-buldandan-aciklama/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir