GündemTüm Haberler

Hukukçular meslektaşları Av.Ersin Arslan’ın katledilmesine karşı eylemdeydi

İstanbul’da hukuçular, Gebze’de icra memurlarıyla birlikte haciz işlemi için gittiği evde ev sahibi tarafından silahla vurulan Avukat Ersin Arslan’la ilgili Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde açıklama yaptı.

‘Hedef tahtasına konulan avukatlık mesleği itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor’

Adliye önünde bir araya gelen hukukçular adına açıklamayı avukat Çiğdem Akbulut yaptı. Genç bir meslektaşlarının görevini yerine getirirken katledildiğini belirten Akbulut, “Bugün burada hukuk kurumları olarak meslektaşımıza yapılan saldırının karşısında durmak, mesleğimize yönelik saldırılara karşı mücadele etmek için bulunuyoruz. Meslektaşımızın ölümüyle tekrar acı şekilde gördüğümüz üzere her dönem hedef tahtasında olan avukatlar ve avukatlık mesleği bugün de itibarsizlaştırılmaya, türlü saldırı ve baskılarla zapturapt, altına alınmaya çalışılıyor. Mesleğimizi icra ederken karşımıza çıkarılan zorlukların ne kadar sistemli olduğunu görüyor, meslektaşımıza yapılan saldırıyı bu sistemli saldırıların bir parçası ve sonucu olarak görüyoruz” diye konuştu.

‘Saldırılar münferit değil’

Arslan’ın bugün sayısı on binlerle anılan işçi avukatlardan biri olduğunu söyleyen Akbulut, “On binlerce işçi avukat gibi Ersin de bir avukat olarak sorumluluk alan, bir avukat olarak işini titizlikle yapan, fakat bir işçi olarak, yaptığı işle ilgili kararların patron avukat tarafından alındığı bir çalışma düzeni içindeydi. Bugün meslektaşımız kaybetmemizle sonuçlanan saldırı adli ve münferit bir hadise gibi gösterilmek istense de bunun doğru olmadığını biliyoruz. Bugün genç avukatlar gelecek kaygısı içinde. Bugün genç avukatlar işsiz, yoksul ve kendilerine dayatılan sömürü düzeninin içinde risk almak, tehlikeli durumlarda geri çekilmeyerek kendilerine verilen işi tamamlamak, rahatsız edici bir durumda kaldıklarında alttan almak zorunda bırakılıyor” diye konuştu.

 ‘Taziye ve kınama yeterli değil’

Adalet Bakanı, TBB başkanı ve tüm barolardan paylaşılan taziye ve kınama, mesajlarının yeterli olmadığının altını çizen Akbulut, “Bugüne kadar işçi avukatları görmezden gelmiş, sayıları on binleri bulan, işçi avukatların tüm açıklığıyla ortada duran sorunlarına sırtını çevirmiş olan bu kurumlar bir an önce,harekete geçmeli, avukatların mesleklerini icra ederken gerek devlet tarafından gerekse patron, avukatlar tarafından uğramakta olduğu hak gasplarına karşı tavır almalı ve avukatın yanında olmalıdır. Biliyoruz ki siyasi iktidar tarafından savunma hakkının tezahürü olan avukatlık ve avukatlar hedef haline getiriliyor, itibarsızlaştırılıyor” dedi. 

‘Mesleğimizi savunmaya devam edeceğiz’ 

Akbulut son olarak şunları söyledi: “Biz biliyoruz ki bir avukata saldırma cüreti, Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi’yi katledenlerden ve katilleri bulmak için çaba harcamayanlardan geliyor. Bu cüret onlarca meslektaşımızı, yalnızca avukatlık yaptıkları için uydurma delillerle hapsedenlerden, tiyatro gibi yargılamalarla mahkum edenlerden geliyor. Bu cüret her gün sokakta, adliyede, karakolda meslektaşlarımiza şiddet uygulayan, hakaret eden devlet yetkililerinden geliyor.

Mesleğimize yönelik saldırılara boyun eğmeyecek, mesleğimizin itibarsızlaştırılmasına seyirci kaImayacağız, meslektaşımız Av. Ersin Arslan’a sözümüz olsun; mesleğimizi savunmaya devam edeceğiz.”  

Demokrasi İçin Hukukçular grubundan av. Yıldız İmrek, “Hukuk kurumları boykotun bugün yapılmasına dair bir talebi vardı. Bugün boykot yapılmasını istedik” diyerek baroların Cuma günü aldığı boykot kararını eleştirdi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir