EkonomiManşetSon 24 SaatTüm Haberler

Hüda Kaya: Sarayın bütçesi neden Sayıştay raporundan ayrıldı?

HDP Milletvekili Hüda Kaya Sayıştay raporlarının şeffaf olmamasını ve Cumhurbaşkanlığı sarayının denetlenemeyen bütçesinin son yıl neden Sayıştay raporundan ayrıldığına ilişkin soru önergesi verdi.

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Hüda KAYA, Sayıştay raporlarının şeffaf olmamasını ve Cumhurbaşkanlığı sarayının denetlenemeyen bütçesinin raporlara yansıtmamasını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

Kaya soru önergesinde şunları söyledi;

“Diğer ülkelerde olduğu gibi Sayıştay’ın kuruluş amaçları arasında, halkın vergilerinin halk adına tarafsız ve bağımsız şekilde denetlenmesi, raporlanması yer alıyor. Sayıştay denetlediği kurumların beyanı olan bu tablolara bağımsız bir gözle bakıp görüş vermekte ve böylece burada yer alan tutarlar Sayıştay tarafından bir nevi doğrulanmış olmaktadır.

‘Mal ve hizmet alımları 75.3 milyondan 1.8 milyara çıkmış’

“Türkiye’de ise Sayıştay raporlarında, sarayın mali tablolarının şeffaf olmadığı, personel sayısının belirtilmediği, Sayıştay’ın uygun görüş verdiği mali tablolar her yıl rapor ekinde olurken, son yıl rapordan ayrıldığı görülüyor. Sayıştay’ın saray için hazırladığı rapora göre 2014 yılında sarayın toplam bütçe harcaması 244.6 milyon iken bu tutar her yıl aratarak 2019’da 3.6 milyara ulaşmış. 2014’teki personel gideri 44.1 milyon iken, 2019’da bu tutar 258.3 milyon olmuş. Cari transferler tutarı ise 2.1 milyondan, 388.5 milyona yükselmiş. Mal ve hizmet alımları 75.3 milyondan 1.8 milyara çıkmış.”

“En küçük belediyede bile onlarca usulsüzlüğü ve kamu zararını raporuna taşıyan Sayıştay’ın, bilinen 3 milyarı aşan bütçesi, her gün bir yenisini öğrendiğimiz yeni saray inşaatları, lüks araçlar, uçan ve yüzen saray misali hava ve deniz araçlarına sahip Cumhurbaşkanlığı’na ilişkin tek bir maddede bile yer verilmemesi kamusal güven ve şeffaflığa uymuyor ama en önemlisi  Sayıştay’ın  görev alanlarının daraltılması, görev ve yetkiyi doğru kullanmamasına yol açmaktadır”

Kaya’nın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiği sorular şöyle:

  1. Cumhurbaşkanlığının 2014 yılından itibaren bütçesinin sürekli açık verdiğine yönelik iddialar doğru mudur? Doğru ise oluşan bu açık, neden Sayıştay raporlarında yer almamıştır?
  2. Sayıştay’ın uygun görüş verdiği mali tablolar her yıl rapor ekinde olurken son yıl rapordan ayrılmasının gerekçeleri nelerdir?
  3. Sayıştay raporlarının tümünde, raporu hazırlanan kurumdaki personele ve sayılarına ait tüm veriler bulunurken sarayın personel sayılarının bu raporda bulamamasının gerekçeleri nelerdir?
  4. Cumhurbaşkanlığı bütçesinden cari transfer adı altına yapılan aktarımlar 2017’de 11.5 milyon iken 2018’de 40.3 milyona, 2019’da ise 388.5 milyona neden yükselmiştir? Bu durum neden Sayıştay raporunda izah edilmemiştir?
  5. Cumhurbaşkanlığı bütçesinden cari transfer adı altına yapılan aktarımlar, hangi kişilere, hangi derneklere, vakıflara, sandıklara transferler edilmiştir?
  6. Sayıştay’ın, 6 yıldır bu denetimsizlik ayrıcalığının gerekçeleri nelerdir?
  7. Sayıştay Başkanlığı tarafından yapılan denetimlerde, Cumhurbaşkanlığı ile ilgili birçok konunun raporlara geçirilmediği iddiası doğru mudur?
  8.  Sayıştay’a, hazırlaması gereken bu görev ve rapor çalışmalarında siyasal bir yaptırım söz konusu mudur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir