DünyaKültür SanatManşet - YanTüm Haberler

Hong Kong yeni sansür yasası kapsamında eski filmleri inceleyecek

Hong Kong kentin siyasi ve sanatsal özgürlüklerine yapılan son darbeye takiben çıkarılan yeni sansür yasası kapsamında ulusal güvenlik ihlalleri açısından geçmiş filmleri inceleyecek.

Haziran ayında yapılan açıklamada  yetkililer,  finans merkezi sansür kurulunun güvenlik yasasını ihlal eden içeriğe sahip olan yeni filmleri kontrol edeceğini belirtti. Ancak salı günü önceden verilen kararların yanı sıra sertleştirilmiş yeni bir sansür yasası açıkladılar.

The Guardian’da yer alan habere göre Ticaret bakanı Edward Yau gösterime girecek eski ya da yeni yapım olduğuna bakılmaksızın herhangi bir filmin onay alması gerekeceğini söyledi.

İki yıl önce demokrasi protestolarının finans merkezini sarsmasının ardından yetkililer Pekin’i eleştirenlerin önünü kesmek için kapsamlı önlemler almaya başladı.  Çin’in dayattığı yeni güvenlik yasası ve ‘Vatanseverler Hong Kong’u yönetiyor’ adı altında başlattığı kampanyadan itibaren çok sayıda muhalife cezai yaptırımda bulundu ve demokrasi hareketini bastırdı.

Sansür kurulu tarafından ulusal güvenliğe tehdit edebilecek başlıkların onaylanmasına sadece Hong Kong mahkemelerince karar verilecek.

Yeni sansür yasasının duyurusu, Nicole Kidman’ın Amazon tarafından finans edilen, gurbetçilerin yaşamını anlatan kitaptan esinlenerek çekimine başladığı programı sırasında geldi.

Yetkililerin, Kidman ve film ekibinin karantinaya alınmadan çekim yapmalarına izin vermesi tepkiye yol açmıştı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir