DünyaManşet - YanSağlık

Hindistan’da bir günde 1761 kişi hayatını kaybetti

Hindistan’da son bir günde 1761 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.

1.3 milyar nüfuslu Hindistan’da, ülkenin büyük bölümünde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasına rağmen Covid-19 vakaları ve ölümlerinde alarm verici artışlar yaşanıyor. Hindistan’da son bir günde 1761 kişi Covid-19 nedeniyle ölürken, 259 bin 170 yeni vaka tespit edildi.

Bir haftada 1.6 milyon vaka

Ülkede son altı gündür üst üste 200 binin üzerinde yeni vaka raporlanırken, bir haftada 1.6 milyon kişi Covid-19’a yakalandı. Toplam vaka sayısı 15.32 milyonu, toplam ölü sayısı da 180 bini geçti. Vaka sayılarındaki artış nedeniyle başkent Yeni Delhi’de altı günlük sokağa çıkma yasağı getirilmiş durumda. Ancak on binlerce göçmen işçinin yasakların dün başlamasından önce memleketlerine gitmesi, virüsün daha da yayılması endişesini beraberinde getirdi.

Siyasi ve dini etkinlikler sürüyor

Hindistan’da sağlık çalışanların, Başbakan Narendra Modi dahil siyasetçilerin seçim mitinglerine ara vermemesi ve dini festivallerin düzenlenmeye devam etmesi nedeniyle salgının kontrol altına alınamadığını söylüyor. Birçok eyaletteki hastanelerde oksijen ve anti viral ilaç Remdesivir’in bulunmasında sıkıntı yaşandığı belirtiliyor.

“Devasa bir trajedi”

Muhalif milletvekillerinden Manish Tewari Twitter’da yaptığı paylaşımda “Hindistan’da muazzam boyutlarda, devasa bir trajedi yaşanıyor. Hastane yatağı, oksijen, aşı yok” dedi. 

“Nereye baksanız ambulans ve ceset görüyorsunuz”

Varanasi kentinde BBC’ye konuşan Vimal Kapoor ise 70 yaşındaki annesinin de Covid’den öldüğünü anlatarak, “Ambulanslarda ölen o kadar çok insan gördüm ki. Hastaneler yatak olmadığı için hastaları geri çeviriyor, eczanelerde temel Covid ilaçları kalmadı ve oksijen sıkıntısı yaşanıyor” dedi. Kapoor, annesinin cenazesini kremasyona götürdüğünde ‘bir ceset yığını’ ile karşılaştığını, kremasyon için bekleme süresinin 15-20 dakikadan beş-altı saate çıktığını söyledi. Kapoor, “Daha önce böyle bir şey görmemiştim. Nereye baksanız ambulans ve ceset görüyorsunuz” diye konuştu.

Veri inkarı

Reuters’ın haberine göreyse, Hindistan’da birçok kentte resmi Covid-19 verilerinin çok üzerinde kremasyon ve cenaze verisi raporlanıyor. Michigan Üniversitesi’nden Hintli epidemiyoloji profesörü Bhramar Mukherjee, Hindistan’ın birçok bölgesinin ‘veri inkârı’ halinde olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir