GündemSon 24 SaatTüm HaberlerYaşam

‘Hileli olimpiyat katılımı Türkiye’nin itibarını sarsar’

Atletizm dalında istifayla sonuçlanan olimpiyat baraj yarışlarındaki usulsüz kota iddialarıyla ilgili CHP’li Kenan Nuhut, “Hile karışan  olimpiyat kotası bir ülkenin itibarını sarsar” dedi.

Tokyo 2020 logosu

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve Spor Kurulu Başkanı Kenan Nuhut, atletizm dalında istifayla sonuçlanan olimpiyat baraj yarışlarındaki usulsüz kota iddialarıyla ilgili açıklamada bulundu. Nuhut “Hak edilmemiş, hile karışan olimpiyat kotası bir ülkenin itibarını sarsar” diyerek yetkilileri göreve çağırdı.

Kenan Nuhut’un açıklaması şöyle:

“Atletizmde Tokyo 2020 için kota sayısını yükseltmek amacıyla bayrak yarışlarında yapıldığı iddia edilen derecelerle oynama iddialarını kuşku ve üzüntü ile yakından takip etmekteyiz. Türkiye Atletizm Federasyonu Merkez Hakem Kurulu üyesi Necati Çeteci’nin, “Araştırmalarım sonucunda ulaştığım foto finiş resimlerindeki sonuç ile federasyon sitesindeki sonuçların farklı olduğunu gördüm” diyerek istifasını vermesi olayın vahamiyetini gözler önüne sermektedir. Başta Gençlik Spor Bakanlığı, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ve Türkiye Atletizm Federasyonu’ndaki etik ve vicdan sahibi kişileri göreve davet ediyoruz.

‘Soruşturma açılmalı’

Erzurum’daki yarışmalarla ilgili basında ve sosyal medyada çıkan haberleri delil ve suç duyurusu olarak kabul edip soruşturma açılması, gerekirse temiz sporu savunma adına söz konusu antrenör ve yetkililerin görevden el çektirilmesi gerekmektedir. Konuyu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir