Gündem

HDP’ye operasyon: Çok sayıda kişi gözaltına alındı

Başta İstanbul olmak üzere birçok ilde HDP ilçe eş başkanları ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında dün gece İstanbul’un birçok ilçesine eş zamanlı operasyon düzenlendi. Ev baskınlarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kağıthane İlçe eş başkanları Ayhan Yıldız, Behiye Demir, Beşiktaş İlçe Eş Başkanı Remziye Bor, İstanbul İl yöneticileri Fatmanur Günbeyi, Sermin Danışman Turgay, Esenyurt İlçe örgütü üyeleri Hatice Yıldız, Baran Sümbül ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) MYK üyesi Eşref Yaşar da gözaltına alındı. Gözaltıların gerekçesine ilişkin bilgi edinilemezken en az 15 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu belirtildi.

Avukatlarıyla görüşmeleri yasaklandı

Ankara’da, aralarında HDP Ankara Kadın Meclisi Sözcüsü Zeyno Bayramoğlu ve Parti Meclisi (PM) Üyesi Ali Özkan’ın da bulunduğu 12 HDP  üyesi gözaltına alındı. 2019 yılında açılan soruşturma nedeniyle sabah saatlerinde gözaltına alınanların 24 saat boyunca avukatlarıyla görüşmeleri yasaklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu’nun talebi üzerine Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından gözaltılar ile ilgili kısıtlama kararı getirildi. Kararda “Şüpheliler ile müdafilerinin gözaltı sırasında görüşmeleri ve dosya içeriğini inceleme veya belgelerden örnek alma yetkisinin soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecek durumda olması” nedeniyle gözaltına alınanların 24 saat süre ile avukatları ile görüşmelerinin kısıtlandığı belirtildi.

Kocaeli’nde de aralarında HDP’nin eski ve yeni yöneticilerinin de bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.

‘Sosyal medya’ suçlamaları

Adana’da da bu sabah yapılan ev baskınlarında gözaltılar yapıldı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında daha önce haklarında toplumsal olaylara katıldıkları ve sosyal medya üzerinden “silahlı örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla işlem yapılan 15 kişiye dair gözaltı kararı alındı.  Polis bu kararla söz konusu kişilerin adreslerine bu sabah eş zamanlı baskınlar düzenledi. 

Kaç kişinin gözaltına alındığı konusunda henüz bilgi edinilemezken, baskın yapılan bazı evlere kapıları koçbaşları ile kırılarak girilip, arama yapıldığı öğrenildi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir