GündemManşet - Yan

HDP’nin mektubu ‘sakıncalı’ bulunarak Gergerlioğlu’na verilmedi

HDP’nin, Ömer Faruk Gergerlioğlu’na gönderdiği mektup, hakkında çıkan haberlerin “sakıncalı” bulunması gerekçe gösterilerek verilmedi.

HDP’nin, milletvekilliği düşürüldükten sonra tutuklanarak Sincan F Tipi Cezaevi’ne gönderilen Ömer Faruk Gergerlioğlu’na gönderdiği mektup verilmedi. Konuya ilişkin Fırat Haber Ajansı’na (ANF) konuşan Gergerlioğlu’nun oğlu Salih Gergerlioğlu, babası hakkında çıkan ve mektupla birlikte gönderilen haber çıktılarının ‘sakıncalı’ bulunmasından kaynaklı mektubun verilmediğini aktardı.

Gerekçe ‘sakıncalı yayınlar’

‘Tam kapanma’ nedeniyle 20 gündür sadece telefon ile babası ile konuşabildiğini ifade eden Gergerlioğlu, “HDP, babamın isminin geçtiği haberleri basın çıktılarıyla cezaevini yolluyor ayrıca bir mektup yazarak aynı zarfa koyuyor. Fakat bu mektuplar babama verilmiyor. Gerekçesi de içinde sakıncalı yayınlar olması. Çünkü haber çıktıları içerisinde Mezopotamya Ajans gibi siteler de varmış. HDP, kendi üyesi ve milletvekiline bir mektup göndermek istiyor ve o verilmiyor. Zaten kendi adının geçtiği haber çıktılarını gören bir insan ne yapabilir ki cezaevinde? Sadece haber alma özgürlüğünü kullanabilir. Bu da en temel hakkı” dedi.

Gergerlioğlu’nun durumu

Babasının tek kişilik bir hücrede kaldığını ifade eden Gergerlioğlu şunları söyledi:

“Televizyonu var ama misal Halk TV, TELE1 ve KRT gibi kanallar bunun içerisinde değil. Oysaki Sincan Cezaevi’nde daha önce bu kanalların izlenebildiğini biliyoruz. Bunun dışında bizim iki ayda bir sadece 12 kitap gönderme hakkımız var. Fakat babam 20 günde 9 kitap bitirdi. Geri kalan zamanda ne yapacak? Babamın romatizma rahatsızlığı var, bu yüzden bere istemişti. Fakat cezaevi yönetimi kar maskesi yapılabilir gerekçesiyle bunu kabul etmedi. Neredeyse Ankara’da 30 dereceye yakın bir sıcaklık görmemize rağmen babam üşüdüğünü söylüyor.”

https://yaziyor.org/2021/05/03/gergerlioglu-hakkinda-hazirlanan-iddianame-avukatina-verilmedi/
https://yaziyor.org/2021/04/30/gergerlioglunun-cezaevinde-cekilen-fotograflari-paylasildi/
https://yaziyor.org/2021/04/28/gergerlioglunun-cezaevi-fotograflari-sakincali-bulundu-basilmasina-izin-verilmedi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir