GündemManşet - Yan

HDP’li Sait Dede: Hakkari’de askerler 18 yaşındaki çobanı vurdu

HDP Milletvekili Sait Dede, 18 yaşındaki bir gencin hayvanlarını almaya giderken askerler tarafından vurulduğunu söyledi.

Sınırın sıfır noktasındaki Hakkari’nin Derecik ilçesine bağlı Adadağ-Yeşilova Mezrası’nda 18 yaşındaki Mehmet Dinç’in askerler tarafından vurulduğu öne sürüldü. Olayı, HDP Hakkâri Milletvekili Sait Dede Twitter hesabından duyurdu.

“Askerler dizinden vurmuşlar”

Olayı Gazete Duvar’dan Burcu Özkaya Günaydın’a anlatan Said Dede, kendisinin de kısa bir süre önce haberi olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Olay, Mehmet Dinç hayvanlarını almaya giderken yaşandı. Askerler dizinden vurmuşlar. ‘Ne işin var burada diye de bağırmışlar.’ Genç yaralı halde koşmaya çalışmış. Köylüler o halde buluyor genci. Ondan sonra da ambulansa haber veriliyor. Köylüler gördükleri kadarıyla hayati tehlikesinin olmadığını söyledi. Şimdi hastanede.”

“Daha önce de bir çoban vurulmuştu”

Derecik’te iki gün önce yine askerlerin açtığı ateş sonucu 23 yaşındaki Şahap Şendol ile 17 yaşındaki Celil Ekinci’nin yaralanmasını hatırlatan Dede, ilçede halkın sürekli benzer olaylarla karşılaştığının altını çizdi. Derecik’te neredeyse her yerin ‘yasak bölge’ olduğunu belirten HDP’li Dede, “Derecik’te güvenlik diye her yeri kapalı bölge. Bazen tapulu araziniz, bazen her gün hayvan götürdüğünüz yer, bazen evinizin önü bazen tarlanız yasaklı bölge olur. Halk neresi yasaklı neresi değil bunu dahi bilmiyor. Evinin önünde, tarlasında vurulabiliyor. Bundan önceki vakada vurulanlar piknik yapıyorlardı. ‘Askerler burada piknik yapamazsınız’ deyip, ateş açmışlar. Daha önce de bir çoban vurulmuştu” diye konuştu.

“Mülki İdare hesap sorsaydı yeni vakalar yaşanmazdı”

Derecik’te bu tür ateş açma olaylarının tamamen keyfi şekilde yaşandığını vurgulayan Sait Dede şöyle devam etti:

“Asker istediğini ‘güvenlikli bölgeye girdiniz’ diye vurabilir. Tamamen keyfi uygulama. Düşünün Hakkâri’de yaşanan olayları basın vermezse Mülki İdare açıklama dahi yapmıyor. Mülki İdare hesap sorsaydı yeni vakalar yaşanmazdı zaten. Bundan 2 gün önce vurulan iki genç için de bildiğim kadarıyla hala açıklama yapılmadı. Yapsa da ya kaçakçı diyecekti ya da kurşun sekti. Hakkari’de olanlar, Kürt sorununun çözümsüzlüğünden kaynaklıdır. Çözüm sürecinde bir kişi dahi vurulmadı.”

Sait Dede’nin olaya ilişkin paylaşımı şöyle:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir