GündemKadınManşet - Yan

HDP’li kadın vekiller Taksim’de: Kadınların özgürlük mücadelesini yaşatacağız

HDP’li kadın milletvekilleri Taksim’de bir araya geldi. İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin yapılan açıklamada, “Kadınların özgürlük mücadelesini yaşatacağız” denildi.

HDP Milletvekillleri Züleyha Gülüm, Oya Ersoy, Dilşat Canbaz ve Serpil Kemalbay, İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yıl dönümü dolayısıyla Mis Sokak ta bir araya gelerek Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüş gerçekleştirdi.

Katledilen kadınların isimlerinin yazılı olduğu pankartta “2021 yılının ilk 4 ayında 106 kadın katledildi. Istanbul Sözleşmesi uygulansaydı bu 106 kadın yaşıyor olacaktı” yazısı yer aldı. Kadın milletvekilleri “Kadın cinayetleri politiktir”, “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganı atarak Galatasaray Meydanı’na doğru yürüdü.

“Kadınlar, iktidarın politikaları sonucunda katlediliyor”

Yürüyüşün ardından Galatasaray Meydanı’nda bir açıklama yapan Züleyha Gülüm, İstanbul Sözleşmesi’nin kadınların tarihsel mücadelesi sonucunda kazanıldığını vurguladı. “Kadınlar, haberimiz dahi olmadan iktidarın kadın düşman politikaları sonucunda katlediliyor” diyen Gülüm, kadınları şiddete boyun eğmeye zorlayan bir iktidarla karşı karşıya olunduğunu söyledi.

“Kadınların özgürlük mücadelesini yaşatacağız”

‘Erkek şiddeti ve kadın cinayetlerine karşı kadın özgürlük mücadelesi yürüten kadınların cezaevlerinde tecrit altında tutulduğunu’ vurgulayan Gülüm, “Erkekler katledip serbest bırakılırken kadınlar özsavunma kullandığı için şiddete maruz kalıyor. Özellikle Kürt kadınlar üzerindeki şiddet giderek artıyor. Bizler, İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkacak ve etkin uygulanması için her türlü yolu izleyeceğiz. Kadınların özgürlük mücadelesini yaşatacağız” dedi.

https://yaziyor.org/2021/05/11/taksimde-istanbul-sozlesmesi-aciklamasi-yapan-3-kadin-gozaltina-alindi/
https://yaziyor.org/2021/05/11/16-ulkeden-turkiyeye-istanbul-sozlesmesi-cagrisi/
https://yaziyor.org/2021/05/11/hdpli-kadinlardan-istanbul-sozlesmesi-aciklamasi-biz-bitti-demden-bu-is-bitmeyecek/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir