GündemManşet - YanMedya

HDP’den Anadolu Ajansı’na yanıt geldi

‘Kobani olaylarının ‘azmettiricileri hakim karşısına çıkıyor’ başlığı ile haber yapan Anadolu Ajansı’na, HDP’li Tayip Temel’den yanıt geldi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) 28’si tutuklu 108 kişinin yargılandığı ve yarın görülecek Kobane Davası öncesi hazırladığı ‘Kobani olaylarının ‘azmettiricileri’ hâkim karşısına çıkıyor’ başlıklı habere HDP Basın Yayın ve Propaganda Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel’den yanıt geldi.

Anadolu Ajansı’nın bir ajans olmaktan öte hükümetin talimatları doğrultusunda özel savaş propagandası yürüten bir mecraya dönüştüğünü söyleyen Temel, “Kobane olaylarının azmettiricisi IŞİD’e destek veren ve ‘Kobanê düştü düşecek’ açıklamalarıdır” dedi.

‘Kobane direnişi’ vurgusu

“Kobane olaylarının ölümlerle, kanla, gerginliklerle sonuçlanmasının sebebi devlet yetkililerinin ‘Kontrol ettiremiyoruz’ dedikleri kamu görevlileridir” diyen Temel, şunları söyledi:

“Şunu da herkes bilsin ki, Kobane olayları diye tabir edilen Kobane direnişinin büyük bir kaosa ve hatta devlet içerisindeki kimi kliklerin darbe gerekçesi haline getirilmesine yönelik hazırlıkları durduran sayın Abdullah Öcalan’dır. Kobane olaylarını durdurma imkanını ortaya koyan sayın Öcalan’dan gelen mektuptur. Ne HDP bu olayı teşvik etmiştir, ne de Kürtler bir katliama dönüşecek bir protesto mantığı ile Kobane’yi sahiplenmiştir. Devlet içindeki güçlerin kışkırtması ve bilinçli bir hedef gözetmesiyle olaylar kaosa dönüşünce; HDP arabulucu olmuştur, Sayın Öcalan müdahale etmiştir. Anadolu Ajansı’nın görmek isteyeceği gerçek budur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir