DünyaGündemManşet - YanPolitika

HDP’den AKP eleştirisi: 20 milyon dolar kan parası alan bir anlayış Filistin halkıyla dayanışamaz

HDP’li Tülay Hatimoğulları, AKP – İsrail ilişkilerini değerlendirdi, “20 milyon dolar kan parası alan bir anlayış Filistin halkıyla dayanışamaz” ifadesini kullandı.

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve HDP Ortadoğu Masası Eş Sözcüsü Tülay Hatimoğulları, Filistin’e yönelik saldırıları ve Türkiye-İsrail ilişkilerini değerlendirdi.

“İsrail temel devlet politikasını askeri varlık üzerine kurmuş”

Mezopotamya Ajansı’ndan Zemo Ağgöz’e konuşan Hatimoğulları, Doğu Kudüs’teki Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki evlerin boşaltılması yönündeki İsrail kararını hatırlatarak, “O evleri istimlak etmeleri için görevlendirilen yerleşimciler ailelere ‘buradan çıkın’ diyor. Bir aile ‘bu benim evim neden buradan çıkmalıyım’ diye soruyor. Yerleşimciler ise, ‘ben almazsam başka biri gelip alacak, ben alayım’ diye yanıt veriyor. Bu olaylar patlak verdiği zaman aslında yerleşimcilerle Filistin halkı da karşı karşıya getirilmiş oldu. İsrail’in en temel politikası askeri varlık ve kolluk kuvveti gücüyle orada durmak. İsrail’in temel devlet politikası askeri varlık üzerinden kurulmuş ve her şeyi bu şekilde çözüyor” ifadelerini kullandı.

“İsrail, Filistin’i haritadan silmeyi hedefleyen bir politika izliyor”

Hatimoğulları, Filistin’deki yerleşimcilik politikasının ABD’nin eski Başkanı Donald Trump’ın damadı ve başdanışmanı olan Jared Kushner tarafından desteklendiğini ve finanse edildiğini de ifade etti. Hatimoğulları, “İsrail, Filistin’in tüm topraklarını istimlak etmek, Arapsızlaştırmak, Filistinsizleştirmek, orada kendi yerleşimcilerini yerleştirerek, Filistin denilen devleti tamamen haritadan silmeyi hedefleyen bir politika izliyor” dedi.

“Türkiye’nin İsrail ile stratejik ilişkileri var”

Filistin’e yönelik saldırılara karşı hemen her kesimden tepki gelirken, AKP iktidarının İsrail ile olan ilişkileri gereği verdiği tepkinin bu iş birliği üzerinden olduğunu belirten Hatimoğlu, şöyle konuştu:

“Bugün aslında ne Arap Birliği gerçek görevini ve rolünü oynuyor ne Arap devletleri tek tek gerçekten rollerini oynuyorlar bu konuda. Toplanıyorlar ama hiçbir yaptırım kararı alamıyorlar. Çünkü Arap ülkelerinin de Filistin sorununun çözülmesine dair odaklandıkları bir stratejileri yok. Türkiye de aynı. Türkiye’nin de diğer devletlerden bu manada bir farkı yok. Türkiye’nin İsrail ile stratejik ilişkileri var ve İsrail devleti kurulduğundan bu yana emperyalist güçlerin taşeronu olan yönetimler, hep bu işbirliğini sağlamış durumdalar.

“20 milyon dolar kan parası alan bir anlayış, Filistin halkıyla dayanışamaz”

Türkiye’nin de pozisyonu bir bakıma bu şekilde. Mavi Marmara’da yaşananlardan sonra Gazze direnişi unutuldu ve AKP iktidarı 20 milyon dolar kan parası aldı. Alınan bu paradan orada yaşamını yitirenlerin ailelerine, mağdur olan insanların ailelerine doğru düzgün bir katkı da sağlanmadı. 20 milyon dolar kan parası alan bir anlayış, Filistin halkıyla dayanışamaz. İktidar, Filistin’i birçok konuda bahane ediyor. AKP iktidarı Arap ülkeleriyle ilişkilerini iyileştirmeye çalışıyor. Mısır’la, başka ülkelerle görüşmelere de bir miktar başlamış durumdalar. Burada da Filistin onlar için gerekçe oldu. Erdoğan, Ortadoğu ülkeleriyle, Kuzey Afrika ülkeleriyle Filistin üzerinden bir gündem yaratarak görüşmeyi bahane edip yeniden ilişkileri sıcaklaştırmak istiyor.”

“Filistin davasını kullanıyorlar”

Türkiye’nin Filistin halkının yanındaysa yapması gereken şeyin İsrail ile bütün ticari ve askeri anlaşmaları feshetmek olduğunu söyleyen Hatimoğulları, “Ama buna yanaşmıyor. Özellikle AKP iktidarı zamanında İsrail ile olan ilişkiler bu konuda katlanarak arttı ve çok ciddi bir biçimde ticari ilişkiler gittikçe genişledi. Dolayısıyla bu konuda hiçbir şekilde samimi değiller, Filistin davasını çok ciddi bir şekilde kullanıyorlar” diye belirtti.

“AKP ve Netanyahu’nun yaklaşımı birbirinin aynısıdır”

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun ise kendini kurtarmak ve içeride muhaliflerine karşı kaybettiği gücü savaşı kullanarak geri almak istediğini dile getiren Hatimoğulları, “Türkiye’de de iktidarın, yanlış politikaları sonucunda yaşanan ekonomik kriz, savaş, çatışma, Kürt ve kadın sorununa yaklaşımdaki politikaları AKP’ye ciddi bir oy kaybettirdi. AKP bu sorunları sınır ötesi operasyonlar düzenleyerek, Türkiye’nin asıl sorunun açlık, yoksulluk değil güvenlik ve beka meselesi olduğunu söyleyerek kapatmaya çalışıyor. Bu yaklaşımla Netanyahu’nun yaklaşımı tıpa tıp birbirinin aynısıdır” şeklinde konuştu.

https://yaziyor.org/2021/05/13/hdpden-gazzede-aciklamasi/
https://yaziyor.org/2021/05/12/hdp-iktidarin-karanlik-orgutlerle-is-birligi-halklara-cok-buyuk-acilar-yasatti/
https://yaziyor.org/2021/05/02/hdpden-sinir-otesi-operasyonlara-iliskin-aciklama/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir