ManşetSon 24 SaatTüm Haberler

“HDP ve Kürt halkının tavrı 2013 Newrozunda okunan mektuptadır”

15 Mart’ta Beytüşşebap’ta başlayan Newroz kutlamaları dün Diyarbakır başta olmak üzere Ağrı, Siirt, Muş ve Cizre’nin aralarında olduğu 14 merkezde büyük coşkuyla gerçekleştirildi.

Diyarbakır Newrozuna HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Kürdistani ittifak partilerinin temsilcileri ile çok sayıda yabancı delegasyon katıldı.

Cizre’de görkemli Newroz: “Ya özgürlük ya özgürlük!”

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Ömer Öcalan ve Hasan Özgüneş’in katıldığı Cizre Newrozu, 92 Newroz’unun 30’uncu yıl dönümününde coşkuyla kutlandı. Newroz alanına ilk gelenler yöresel kıyafetleriyle Botanlı kadınlar oldu. Newroz alanına bebekleriyle gelen annelerden, 70 yaşındaki yurttaşlara kadar herkesin şal û şepik ve kiras û fistan (Geleneksek Kürt kıyafetleri) giymesi dikkati çekti. Yerine kayyım atanan Cizre Belediye Eşbaşkanı Berivan Kutlu, Botan halkının cezaevlerinin kapılarını açılmasını ve barış güvercinlerinin uçmasını talep ettiğini belirtti. Diğer eşbaşkan Mehmet Zırığ ise, “Bundan 30 yıl önce bu halk zulmü nasıl dağıttıysa bugün de zulme karşı direniyor. Bugünün Dehaqları Kürt halkına saldırıyor ancak işte Kürt halkı, Kürt kadınları ve gençleri burada. Ya özgürlük ya özgürlük!” dedi.

İmir: Bu Newroz Kürt halkının referandumudur

Cizre’nin direnişin kalesi olduğunu dile getiren Nuran İmir, “Newroz varlığımızdır, özgürlüğün halayıdır. Milyonlar bir haftadır alanları doldurarak, özgürlüğün sesini yükselttiler. Milyonlarca kişi tek bir ağızdan bir duruş sergiledi. Bu Newroz Kürt halkının referandumudur. Devlet, Newroz alanlarında yükselen milyonların taleplerini duysun. Bu halkın talebi Sayın Öcalan’ın özgürlüğüdür. Bu halkın talebi cezaevlerindekilerin özgürlüğüdür. Kürt sorunu inkar ve ret politikalarıyla çözülemez. Devlet bu talepleri ve halkın bu duruşunu görmelidir” diye konuştu.

“Diyarbakır direnişin merkezidir, Cizre ruhudur”

Cizre halkını selamlayarak, söze başlayan Ömer Öcalan, “Cizira Botan birliğin merkezidir, direnişin kalesidir. Diyarbakır mücadelenin merkezidir ama Cizre ruhudur. Diyarbakır merkez ise Cizre Botan da ruhudur” diyerek şöyle devam etti: Bu kavga ancak Sayın Öcalan’ın barış siyasetiyle sonlanabilir. Kürt halkının dilini, kimliğini ve kültürünü kabul edin. Tecridi kaldırın, İmralı’nın kapılarını açın. Cumhur İttifakı ya da Millet İttifakıyla değil Öcalan’ın Üçüncü Yol siyasetinden yolumuza devam edeceğiz.”

Şırnak İdil’de gerçekleştirilen Newroz kutlamasına ise Şırnak milletvekili Hüseyin Kaçmaz katıldı.

“Tahammülünüz olmasa da işte buradayız”

Siirt’teki kutlamaya binlerce kişi katıldı. Alana, HDP ve Newroz yazılı bayraklar ve flamalar asılırken; gençler, kadınlar, çocuklar ve yaşlılar yöresel elbiseleri ile alandaki yerini aldı. Kutlamada konuşan HDP Grup Başkanvekili ve Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Newroz’un başta Diyarbakır’da katledilen Kemal Kurkut’un Newrozu olduğunu belirterek Deniz Poyraz’ı andı. Devletin halka tahammülünün olmadığını kaydeden Beştaş, “Tahammülünüz olmasa da işte buradayız. Bu yıl her yerde yüz binler alanlara akıyor ve sesini yükseltiyor. Bu direnişi her yıl alanlarda gösteriyoruz. Kürt halkı artık zulmü ve baskıyı kabul etmiyor. Tüm zulümlere karşı Newroz başkaldırıdır.” dedi. “Hep birlikte mutlaka kazanacağız” diyen Beştaş, “Savaş kararıyla birlikte tecrit kararı da alındı. Sayın Öcalan neden ailesi, avukatı ve siyasi heyetlerle görüştürülmüyor? Neden, çünkü barış talebi var ve o konuşursa barış gelir bu topraklara. Bunu engellemeye çalışıyorlar. Buradan Siirt’ten, Botan’dan bir kere daha diyoruz: İmralı kapılarını açın barış gelsin, bahar gelsin.” şeklinde konuştu.

“Kürtler her zaman barış istiyor”

Urfa Viranşehir’de sabahın erken saatlerinden itibaren kutlamanın gerçekleştirildiği Mezat Meydanının yolunu tutan halk, alanın girişinde uzun kuyruklar oluşturdu. Kutlamaya HDP Urfa Milletvekilleri Ayşe Sürücü ve Nusrettin Maçin katıldı. Ateşin yakılmasıyla coşkunun daha da arttığı alanda halkın Newrozunu kutlayan Maçin, “Kürtler hiçbir yerde baş eğmedi, eğmeyecek. Sadece haklarını istiyorlar. Kürtler her zaman barış istiyor. Bütün halkların hakları var. Kirli savaşa harcama yapmayı bırakın. Emine Şenyaşar bir yıldan fazladır adliye sarayı önünde adalet arıyor ama adalet yok, adalet bırakmadılar.” dedi.

“Eşbaşkanlık bizim mor çizgimizdir”

Sürücü ise “Demokratik siyaseti engellemek isteyenlere, meydanları dolduran milyonlar cevap verdi: HDP halktır. Adaletsizlikler her geçen gün artıyor. Hasta tutsaklar için özgürlük istiyoruz. Eşbaşkanlık hedef alındı, eşbaşkanlık bizim mor çizgimizdir. Türkiye’de her alanda bir tecrit var. İmralı’da Sayın Öcalan üzerinde uygulanan tecrit her yere yayıldı. Krizlerin son bulması için Sayın Öcalan ile görüşmek zorundalar. Kürt sorununun muhatabı Sayın Öcalan’dır, muhatap İmralı’da.”

Koçyiğit: Muş halkı burada tecride de zulme de inkara da en güzel cevabı verdi

Muş’ta ise Newroz kutlaması tüm engellere rağmen gerçekleştirildi. Polis alanı bariyerlerle çevrelerken, çevrede özel hareket, trafik, sivil ve onlarca çevik kuvvet ekibi yer aldı. İki giriş noktasından sabahın erken saatlerinde giriş yapmak isteyen gençler “bomba araması” bahanesiyle saatlerce alana alınmadı. Daha sonra giriş yapmak isteyenlere polis bu kez de kimlik sorgulamasına alarak çeşitli bahanelerle birçok kişiyi alana almadı. Ancak Muş halkı, tüm engellemelere rağmen alana akın etti ve Newroz yoğun katılımla kutlandı. HDP Muş milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit yaptığı konuşmada şunları söyledi: AKP barış masasını yıktı, ardından İmralı’da bir tecrit başladı. Bu tecrit toplumun bütün kesimlerini zapturapt altına aldı. Ama siz Muş halkı burada tecride de zulme de inkara da en güzel cevabı verdiniz. Bunca engellemeye, soğuğa, kara rağmen bu alanda toplanan binlerce insan buna verilmiş en güzel cevaptır.”

Temelli: Bu talan düzenin son bulması ancak Üçüncü Yol ile mümkündür

Ağrı’da Newroz kutlaması HDP milletvekilleri Dirayet Dilan Taşdemir ve Abdullah Koç ile önceki dönem Eş Genel Başkanlığı yapan Sezai Temelli’nin katılımıyla gerçekleştirildi. Taşdemir ve Koç’un konuşmasından sonra sahneye çıkan Temelli, “Kürtler tüm zulümlere karşı direnerek Newroz alanına geliyor. Bu zulüm düzeni son bulsun.” dedi. Türkiye’ye barışın gelmesinin tek yolunun Öcalan ile müzakere olduğunu belirten Temelli, ”2013-2015 Çözüm Süreciyle çözümün yolu görülmüştür. Savaşın, yoksulluğun sonlanması demokratik bir cumhuriyetle mümkündür. Tüm kesimler Newroz alanında ortaya çıkan bu iradeyle buluşmalıdır. Saray düzeninden mutlaka kurtulacağız. Bu talan düzenin son bulması ancak Üçüncü Yol ile mümkündür. Bu ülkenin geleceğini barışla taçlandıracağız.” diye konuştu.

Günay: HDP’nin ve Kürt halkının tavrı 2013 Newrozunda okunan mektuptadır

HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay’ın katıldığı Nusaybin Newrozunda coşku sabahın erken saatlerinde başladı. Newroz ateşini HDP’li vekiller ile Barış Anneleri yaktı. Ateşin yakılmasıyla birlikte barış güvercinleri uçuruldu. Newroz’un kar ve yağmura rağmen kutlandığını belirten Günay, Kürtlerin savaş değil barış istediğini vurguladı. Günay, şunları söyledi: “Newroz alanını görmeyen iktidar, tecritte ve savaşta ısrar ediyor ama Kürt halkı artık savaş değil özgürlük istiyor. HDP ne olursa bu ülkeye özgürlüğü, demokrasiyi Üçüncü Yolla getirecek ve hep birlikte kazanacağız. HDP’nin ve Kürt halkının tavrı nettir. Tavrımız 2013 Newrozundaki özgürlük mektubundadır, Sayın Öcalan’ın mektubundadır.”

Yüksekova da coşkuklu bir newroza sanhe oldu. Yediden yetmişe binlerce Yüksekovalı yaklaşık bir saat polis arama noktasında bekletilince bariyerlerin önünde halaya başladı. Newroz kutlamasında konuşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel İmralı tecridine son verilmesini isteyerek, “3 gündür alanlarda tek ses var, 7’den 77’e Öcalan diyor. Çünkü halk Sayın Öcalan’ı önder olarak kabul etmiş.” dedi. Temel’in “HDP, zayıflarsa bizlere oy verecekler direyek fırsat kolluyorlar. Peki, sizler oy verecek misin onlara?” sözlerine kitle coşkulu bir şekilde “Hayır” diye cevap verdi.

Konya, Erzurum ve Ceyhan’da Newroz ateşi

Konya’da da Emek ve Demokrasi Güçlerinin katılımıyla Newroz kutlandı. Kutlamaya HDP İstanbul Milletvekilim Hüda Kaya katıldı.

Erzurum Tekman’da Palandöken Dağı etekleri, Adana Ceyhan, Aydın, Denizli pek çok kent de coşkulu Newroz kutlamalarına sahne oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir